Facebook Pixel Ολυμπιακός: Έκανε το 3/3 στην Α2 - Πήρε το "θρίλερ" με Καρδίτσα δια χειρός Τσόχλα!
| 2020-10-17 19:46:00

Έκανε το 3/3 ο Ολυμπιακός - Πήρε το "θρίλερ" με Καρδίτσα δια χειρός Τσόχλα!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Καρδίτσα στο βοηθητικό του ΣΕΦ (95-89) και έκανε το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα της Α2. Κινδύνεψαν στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι», καθοριστικός ο Τσόχλας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ξανά πως είναι ένα από τα φαβορί για την άνοδο στην Basket Leaague, αφού πέτυχαν τρίτη σερί νίκη σε ισάριθμα ματς μετά το 95-89 επί της σκληροτράχηλης Καρδίτσας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μαχητικοί στα πρώτα λεπτά (23-22 η πρώτη περίοδος), όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και επέβαλλε τον ρυθμό του, «χτίζοντας» διψήφιες διαφορές. Η Καρδίτσα δεν παράτησε πάντως το ματς και πάλεψε με αξιώσεις για την ανατροπή, αφού ισοφάρισε (84-84), δύο λεπτά πριν το τέλος. Εκεί μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα του Απόλλωνα Τσόχλα, που με συνεχόμενους πόντους και εξαιρετικές ασίστ... ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, υπογράφοντας ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του Πειραιά στην τρίτη αγωνιστική της Α2.

Ο άλλοτε γκαρντ του ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους, 3/5 τρίποντα και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μελισσαράτος ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 20 πόντους. Από τους ηττημένους πάλεψαν οι Θοδωρής Καρράς (20 πόντοι) και Γιάννης Βαβάτσικος (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Δεκάλεπτα: 23-22, 49-40, 73-61, 95-89