Facebook Pixel Euroleague: Καταλανικό πάρτι στην Βαρκελώνη με καλεσμένη τη Βιλερμπάν
| 2022-01-27 23:54:00

Καταλανικό πάρτι στην Βαρκελώνη με καλεσμένη τη Βιλερμπάν

Η Μπαρτσελόνα με φόρα από τη νίκη στο ισπανικό clasico κόντρα στη Ρεάλ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Βιλερμπάν, επικρατώντας εύκολα με 84-71 στην 23η αγωνιστική της Euroleague

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ:

Η Μπαρτσελόνα κόλλησε με το «καλημέρα» στην αναμέτρηση στα σχοινιά τη Βιλερμπάν, με τους Καταλανούς να φτάνουν μόλις στο 3' κοντά σε διψήφια διαφορά στο σκορ (13-4), με τον Λαπροβίτολα να έχει μπει «καυτός» στο παιχνίδι και να έχει φτάσει ήδη τους 8 πόντους. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, να μειώνουν σε 13-9 στο 6'. αλλά τους γηπεδούχους να απαντούν άμεσα και με σερί 4-0 να διαμορφώνουν το 17-9 στο 7'. Η Βιλερμάν «ροκάνισε» προσωρινά τη διαφορά, πλησίασε στο 8' σε 17-13, αλλά σαν σε καρμπόν, η Μπαρτσελόνα όπως και στην πρώτη προσπάθεια των Γάλλων «έτρεξε» ένα επιμέρους 9-0 για το 26-13 και την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Καταλανούς να προηγούνται με 28-17, έχοντας ωστόσο αποκτήσει έναν «πονοκέφαλο» στο πρόσωπο του Φαλ, που είχε ήδη 8 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε, οι δύο ομάδες δεν σκόραραν με την ίδια ευκολία, με την Μπαρτσελόνα όμως χάρη κυρίως την ικανότητα των παικτών της να στηρίζεται στο ατομικό ταλέντο και να καταφέρνει στο τέλος του ημιχρόνου να πάρει διαφορά 15 πόντων. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με +17 (36-19) στο 15', με τη Βιλερμπάν να βρίσκει λύσεις προσωρινά και να μειώνει σε 40-28 στο 18', αλλά στη συνέχεια να χάνει και πάλι τη συγκέντρωσή του και την Μπαρτσελόνα να μην χάνει την ευκαιρία στην ανάπαυλα να πάει στο αποδυτήρια με το σκορ στο 45-30, με τον Μίροτιτς να έχει φτάσει τους 11 πόντους και τον Οκόμπο από την άλλη πλευρά να έχει 10, αλλά να είναι απελπιστικά μόνος, αφού ο Φαλ της πρώτης περιόδου σίγησε.

Η Μπαρτσελόνα στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους θύμισε την πρώτη περίοδο, βρίσκοντας πολύ εύκολα σκορ, φτάνοντας στο 23' στις παρυφές των 20 πόντων (54-35). Οι Γάλλοι έδειχναν ανήμποροι όχι απλά να μπουν στη διεκδίκηση του ματς, αλλά να καταφέρουν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με τους παίκτες του Σάρας να έχουν ανεβάσει ρυθμό και τη Βιλερμπάν να μην μπορεί να ακολουθήσει. Οι Καταλανοί στο 29' έπιασαν το +23 (68-45), με το Λαπροβίτολα να παίρνει και πάλι το «όπλο» του και να φτάνει τους 20 πόντους, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Πάρκερ δεν μπορούσε να βρει σημείο αναφοράς στην επίθεση. Το τέλος της περιόδου βρήκε την Μπαρτσελόνα στο +18 (68-50), έχοντας βάλει τα θεμέλια για μία εύκολη επικράτηση.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε πλέον με τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να έχει βάλει το νερό στο... αυλάκι, να επιστρέφουν άμεσα τη διαφορά στο +20 (74-54) στο 32'. Μάλιστα η Μπαρτσελόνα έφτασε ακόμα στους 25 πόντους (84-59) στο 35', με το τελικό 84-71να «σφραγίζει» τη νίκη των Καταλανών, που χαλάρωσαν στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 45-30, 68-50, 84-71