Facebook Pixel Ιωνικός Νικαίας - Κολοσσός Ρόδου: Νίκη παραμονής για Ιωνικό - Πήρε το ντέρμπι με Κολοσσό με τεράστια ανατροπή
| 2022-03-30 18:55:00

Νίκη παραμονής για Ιωνικό - Πήρε το ντέρμπι με Κολοσσό με τεράστια ανατροπή

Ο Ιωνικός «ξέσπασε» στην 4η περίοδο του αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου και πήρε μια μεγάλη νίκη (86-84), που τον κρατάει... ζωντανό στην «μάχη» της παραμονής.

Ιωνικός Νικαίας - Κολοσσός Ρόδου: Στο ντεμπούτο του Άγγελου Τσίκληρα ως head coach ο Ιωνικός πήρε μια τεράστια νίκη και διατήρησε τις ελπίδες του για την παραμονή στα... σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 4-14. Οι πιο ποιοτικοί Ροδίτες (10-8 ρεκόρ) έπαθαν black out στην 4η περίοδο και οι γηπεδούχοι με πολλές επιθετικές λύσεις και ένα σπουδαίο «ξέσπασμα» (22-12 επιμέρους σκορ) έφτασαν στην επικράτηση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι (24-19 στο 10'), αλλά σιγά - σιγά οι πιο έμπειροι Ροδίτες ισορρόπησαν το ματς και πέρασαν μπροστά με ένα «ξέσπασμα» του Τζόρνταν Φλόιντ (38-40 στο 16'). Στο ημίχρονο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε το προβάδισμα (45-46), με πρωταγωνιστή τον Σον Μίλερ (15π., 8ρ., 5ασ.). Ωστόσο, ο Ιωνικός μπορούσε να μείνει κοντά στο σκορ χάρη στην ευστοχία του πίσω από τα 6,75μ., η οποία «άγγιζε» το 40%. Σπουδαία δουλειά έκανε και ο Γιάννης Αθηναίου (9π., 5ρ., 7ασ.).

Στην επανάληψη ο Κολοσσός διατήρησε το «πάνω χέρι» (56-62 στο 25'), έχοντας κυριαρχία στα ριμπάουντ και βρέθηκε στο 8+ στο 30' (64-72 με δίποντο του Φλόιντ). Βέβαια, ήταν φανερό ότι οι παίκτες της ομάδας της Νίκαιας δεν... παρατούσαν το ματς, με τον Ντάνιελ Χάμιλτον να κάνει σπουδαία εμφάνιση (19π., 7ρ. σε εκείνο το σημείο). Αυτή η προσπάθεια φάνηκε και στην 4η περίοδο, με τα τρία τρίποντα του Βαγγέλη Τζόλου να «ροκανίζουν» την απόσταση (73-75 στο 33').

Οι Ροδίτες είχαν χάσει την ψυχραιμία τους στην επίθεση και το τρίποντο του Χάμιλτον έβαλε μπροστά τον Ιωνικό σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα (79-78 στο 36'). Παράλληλα, παίκτης - κλειδί ήταν και ο Αθηναίου, που με ένα μεγάλο σουτ πίσω από τα 6,75μ. «έγραψε» το 86-82 στο 38'. Όλα κρέμονταν από μια κλωστή με τον Φλόιντ να μειώνει σε 86-84 με 34'' για το φινάλε και τον κόουτς Τσίκληρα να καλεί τάιμ άουτ. Αμέσως μετά ο Αθηναίου αστόχησε σε ένα λέι απ και οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε παράβαση 24''. Στα λίγα δευτερόλεπτα που έμειναν ο Κιμ Τιλί δοκίμασε το τρίποντο - νίκης, αλλά αστόχησε, με τον Ιωνικό να... σφραγίζει μια σπουδαία επικράτηση (86-84).

Τα Δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Πηγή: sdna.gr