Facebook Pixel Ολυμπιακός - Λάρισα: Νίκη μεν, αλλά... καμπανάκι ενόψει Μονακό για τον Ολυμπιακό! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-04-16 22:00:00

Νίκη μεν, αλλά... καμπανάκι ενόψει Μονακό για τον Ολυμπιακό! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι Ερυθρόλευκοι ζορίστηκαν αρκετά από τη Λάρισα στο ΣΕΦ και επικράτησαν με 93-84, λίγες ημέρες πριν από τα μεγάλο ραντεβού με τους Μονεγάσκους στα πλέι οφ της Euroleague.

Ολυμπιακός - Λάρισα: Μια ακόμα νίκη στη Basket League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε με 93-84 της Λάρισας στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν αρχικά το ματς ως... αγγαρεία, η Λάρισα δεν έχασε την ευκαιρία, έδειξε πως η πορεία της τον τελευταίο καιρό δεν είναι τυχαία, αλλά η κλάση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα μίλησε στην επανάληψη.

Με το μυαλό στη... Μονακό

Ο Ολυμπιακός στην έναρξη είχε το μυαλό του και στα παιχνίδια με τη Μονακό, κάτι απολύτως φυσιολογικό, με τους «ερυθρόλευκους» να μην έχουν τον γνωστό ρυθμό τους, να προηγούνται με 5-2 στο 3', αλλά στη συνέχεια να βλέπουν τη Λάρισα να βρίσκει εύκολα πόντους και όχι μόνο να «ροκανίζει» τη διαφορά, αλλά να να παίρνει και προβάδισμα στο 5' με 7-13, «τρέχοντας» ένα σερί 2-11. Ο Μπαρτζώκας είχε έντονα παράπονα από τους παίκτες του, με τους Πειραιώτες να αφυπνίζονται και να μειώνουν σε 13-15 στο 6', αλλά τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν και πάλι με 16-24 στο 9'. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τη Λάρισα μπροστά με 20-25, με τον Βεζένκοφ, που είχε 12 πόντους, να παίζει μόνος του για τον Ολυμπιακό.

Επέστρεψε στο ματς, αλλά «καμπανάκι» οι 44 πόντοι

Με την εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου η Λάρισα πήγε και πάλι στο +7 (20-27), με την ομάδα του Τακιανού στο 15' να παίρνει μάλιστα για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφια διαφορά στο ματς (24-37), με τον Χάντσον να κάνει πάρτι στο παρκέ με 14 πόντους και 6/7 σουτ εντός πεδιάς. Το καμπανάκι σήμανε για τα καλά στο Ολυμπιακό, που στη συνέχεια «έτρεξε» ένα σερί 12-3, ρίχνοντας τη διαφορά στο -4, ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα. Ο ΜακΚίσικ στο 18' με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (39-40), με τον Βεζένκοφ στο 19' να δίνει και πάλι προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 41-40 και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους Πειραιώτες μπροστά με 46-44.

«Ξύπνησε» και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη

Ο Ολυμπιακός στην έναρξη της τρίτης περιόδου άρχισε να αποκαθιστά την τάξη, παίρνοντας αρχικά προβάδισμα με 49-44 στο 21', ανεβάζοντας τη διαφορά στη συνέχεια, φτάνοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +14 (60-46) στο 24', έχοντας ένα επιμέρους 14-2. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν σε όλο το γήπεδο, ώθησαν τη Λάρισα σε λάθη και στο 26' έφτασαν στις παρυφές των 20 πόντων (67-48). Στο 27 ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και το όριο του +20, διαμορφώνοντας το 73-52, με τη Λάρισα να απαντά με σερί 5-0 και να μειώνει σε 73-57 στο 28'. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 75-58 και ουσιαστικά να έχουν «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

Και πάλι... αγγαρεία

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός χαλάρωσε και πάλι, με τη Λάρισα να αρπάζει και την ευκαιρία και να ρίχνει τη διαφορά στο -10 (78-68), «τρέχοντας» ένα σερί 10-3, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τους παίκτες του στον πάγκο εκνευρισμένος κι αυτό να αντιδρούν στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο -9 (81-72) στο 35', με τους «ερυθρόλευκους» να παρουσιάζουν και πάλι συμπτώματα πρώτου ημιχρόνου και τη Λάρισα να πλησιάζει στο -7 (86-79) στο 38', την ίδια στιγμή που ο τεχνικός του Ολυμπιακού αναγκάστηκε να ρίξει και πάλι στο παρκέ τους βασικούς του παίκτες. Το τρίποντο ωστόσο του Βεζένκοφ στο 39'  έκανε το σκορ 89-79 έριξε τίτλους τέλους στο ματς, με το τελικό 93-84 να «σφραγίζει» την επικράτηση των «ερυθρόλευκων» που πλέον κοιτάνε και τυπικά τη Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84