Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Τρομερός Παναθηναϊκός - Ισοφάρισε τη σειρά με Ολυμπιακό και πάει για επική ανατροπή! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-05-08 17:19:00

Τεράστια νίκη με 61-53 επί του Ολυμπιακού για τα κορίτσια της Καπογιάννη!

Την… καθίζηση του Ολυμπιακού στο τελευταίο δίλεπτο του ματς εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και νικώντας 61-53, στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», ισοφάρισε σε 2-2 τους τελικούς της Α1 Γυναικών. Μεγάλες πρωταγωνίστριες για την κόουτς Καπογιάννη ήταν οι Ριντ και Φιτζέραλντ, που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις βολές έχοντας μαζί 19/21! Παράλληλα, αξιοσημείωτο και το γεγονός ότι η 16χρονη Ζιάκα έμεινε στο παρκέ για αρκετή ώρα, βάζοντας και το τελευταίο καλάθι του αγώνα.

Νευρικό ξεκίνημα και από τους δύο, με το σκορ να ήταν πολύ χαμηλό (4-6) στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία αρχικά με τη Ριντ για το +4 (10-6) και με τον Ολυμπιακό να ήταν τραγικά άστοχος και να κάνει λάθη, οι «πράσινες» έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (17-10).

Την αστοχία των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκαν οι «ερυθρόλευκες» στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έκαναν σερί 10-0, για το +3 (17-20), στο 13’. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με τη Ριντ για το προβάδισμα (24-22), με το «τριφύλλι» να ξεφύγει ακόμη και στο +5 (29-24), στο 17’. Εκεί, ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τη Σταμολάμπρου και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά, με τις βολές τις Φιτζέραλντ να διαμορφώνουν το 31-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τα επιθετικά ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα στην αρχή του δεύτερου μέρους και το διατήρησε (37-40), μέχρι το 24’. Στη συνέχεια, η Ριντ ισοφάρισε (40-40), με τις δύο ομάδες να ήταν πολύ άστοχες έως το 28’. Εκεί, η Φιτζέραλντ έσπασε το… ρόδι, με τις «πράσινες» να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +4 (46-42).

Με σερί 4-0 μπήκαν οι «ερυθρόλευκες» στην τέταρτη περίοδο, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (46-46). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (52-53), μέχρι το 37’. Στα τελευταία λεπτά, οι «πράσινες» έβγαζαν απανωτές άμυνες με την Χολμς, οι «ερυθρόλευκες» από την άλλη… ξέχασαν να σκοράρουν και έτσι οι γηπεδούχες πήραν τη νίκη με το τελικό 61-53.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ρίχνει χρήμα ο Αλαφούζος για εννιά μεταγραφές - Υπογράφει ο Γιοβάνοβιτς, "τέλος" ξένος άσος του ΠΑΟ!