Facebook Pixel Απόλλων Πατρών - Λαύριο: Πήρε... ανάσα ο Απόλλωνας και "βύθισε" κι άλλο το Λαύριο
| 2022-11-20 19:14:00

Πήρε... ανάσα ο Απόλλωνας και "βύθισε" κι άλλο το Λαύριο

Ο Απόλλων Πaτρών είχε ως σημείο αναφοράς την άμυνά του απέναντι στο Λαύριο και με τον Καράμπελα μπροστάρη και τους Γκρίφιν-Τέιλορ καθοριστικούς κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη του στην Basket League (71-54), κρατώντας την ομάδα της Λαυρεωτικής χωρίς νίκη με το πέρας 6 αγωνιστικών.

Απόλλων Πατρών - Λαύριο: Το παιχνίδι με το Λαύριο ήταν κομβικό για τον Απόλλωνα, που ήθελε τη νίκη για να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα και να μην μπει σε περιπέτειες από νωρίς. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα πάτησε γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η άμυνά της ήταν το δυνατό στοιχείο των «μελανόλευκων», που εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και έφτασαν στη νίκη.

Οι Πατρινοί με το αποτέλεσμα αυτό ανέβηκαν στο 2-4, με το πέρας 6 αγωνιστικών, την ίδια στιγμή που το Λαύριο αγνοεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα (ρεκόρ 0-6).

Ο Νικ Γκρίφιν με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα, που είχε πολλούς παίκτες σε καλή βραδιά. Ο Ζώης Καράμπελας (13π, 5ρ, 8ασ) ήταν μαέστρος, ο Ράιαν Τέιλορ (12π, 8ρ) ήρθε από τον πάγκο και έκανε τη διαφορά, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Έι Τζέι Ντέιβις (10π, 9ρ) έκανε τη διαφορά. Θετικός και ο Γιώργος Μπόγρης με 4 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τπ Λαύριο οι 14 πόντοι του Αρ Τζέι Κόολυ και οι 10 (με 9 ριμπάουντ) του Σέιβιον Φλαγκ δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα, με τον Ρέμι άρτιν να κάνει ντεμπούτο, αλλά να μην γίνεται αισθητή η παρουσία του (6π, 1ασ, 3λ).

Ο Ιμπραχίμ Σίλα έγινε κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Απόλλωνα, με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει τα ηνία (8-5, 3'). Νικολαϊδης και Κόουλ πήραν προσπάθειες για το Λαύριο, με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά για λίγο, καθώς ο Καράμπελας έβαλε και πάλι τον Απόλλωνα μπροστά (13-11, 5"). Ο Φλαγκ συνδέθηκε με το καλάθι και το Λαύριο έφερε στα μέτρα του το παιχνίδι (13-18, 7'). Η είσοδος του Μάρτιν και η σταθερότητα του Φλαγκ βοήθησαν το Λαύριο να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη περίοδο (15-23).

Οι παίκτες του Βετούλα έβγαλαν ένταση στην άμυνα και μάζεψαν τη διαφορά με Τέιλορ και Χέινς-Τζόουνς (20-23, 12'). Ο Κόουλ έδωσε ανάσα στο Λαύριο επιθετικά, όμως ο Απόλλων είχε βρει ρυθμό και τα τρίποντα των Βησσαρίου και Γκρίφιν έβαλαν την ομάδα της Πάτρας και πάλι για τα καλά στο ματς (26-27, 15'). Ο Φλαγκ φώναξε παρών και έδωσε ανάσα στην ομάδα του επιθετικά (26-30, 16'). Ο Απόλλων όμως βρήκε λύσεις με τον Ράιαν Τέιλορ να είναι ορεξάτος και να μειώνει αρχικά (31-33, 17'), ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε (33-33, 18'). Ο Αμερικανός ήταν... on fire και δύσκολο δικό του καλάθι έβαλε τους Πατρινούς μπροστά (35-33, 19'). Ο Ζώης Καράμπελας «μίλησε» στο τέλος του ημιχρόνου, με τρίποντο, γράφοντας το 38-33.

Ο Απόλλων κράτησε το μομέντουμ από το τέλος της δεύτερης περιόδου και με τους Γκρίφιν-Καράμπελα να σκοράρουν, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (43-33, 22'). Το Λαύριο είχε μπλοκάρει πλήρως στην επιθετική άμυνα του Απόλλωνα, με τον Γκρίφιν να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (46-33, 24'). Χρειάστηκε να περάσουν 5 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα για να σκοράρει το Λαύριο, με τον Γκρέι (48-35, 25'). Το Λαύριο είχε υπομονή και με Φλαγκ και Κόουλ μείωσε σε μονοψήφια επίπεδα (50-41, 29'). Ο Μπόγρης σκόραρε μετά από ώρα για τους γηπεδούχους, με τον Μάρτιν να μειώνει σε 52-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ντέιβις έγινε παράγοντας στο παιχνίδι του Απόλλωνα και με τον Μαστρογιαννόπουλο να ακολουθεί οι παίκτες του Βετούλα έφεραν τη διαφορά στο +15 ξανά (62-47, 33'). Ο Γερομιχαλός προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Γέιλορ δεν το επέτρεψε (65-50, 35'). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος, δεν απειλήθηκαν από το Λαύριο και έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54.

Πηγή: sdna.gr