Ο Ολυμπιακός νίκησε 68-46 τη Ρουζεμπέροκ και περιμένει πλέον την τυπική επικύρωση της πρόκρισης στην επόμενη φάση ως καλύτερος τρίτος, με την οριστικοποίηση να πραγματοποιείται το βράδυ της Πέμπτης (30/11).

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και το κράτησαν και στο τέλος του ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (37-26).

Στην επανάληψη εμφανίστηκαν ακόμα καλύτερες και χάρη στο 15-8 της τρίτης περιόδου, μπήκαν στην τελική ευθεία του ματς με τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων.

Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, να μην επιτρέπει στη Ρουζομπέροκ να απαντήσει και να φτάνει στη νίκη με 68-46.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Θάνου Νίκλα ήταν η Μπρουκ Ουίλιαμς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, με την Κριστίν Βίτολα να προσθέτει άλλους 17. Στους 9 η Ευγενία Κολλάτου.

Από την πλευρά της Ρουζεμπέροκ, μοναδική παίκτρια με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν Αλεξάνδρα Μπούκοβα με 10.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-26, 52-34, 68-46