Facebook Pixel Φώτα στο τούνελ με αγιασμό από Πηγάδια! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-01-04 20:11:00

Φώτα στο τούνελ με αγιασμό από Πηγάδια! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο ...Άγιος Σισέ έκανε ποδαρικό με το πρώτο γκολ της χρονιάς στα 35"(!) και ο Παναθηναϊκός πήρε το διπλό στα Πηγάδια της Ξάνθης (2-0)! Το 2ο ο Λάζαρος στις καθυστερήσεις. Δύο ασίστ ο Κατσούρ!

Ο φετινός Παναθηναϊκός σε σχέση με… πέρυσι δεν ήταν καλύτερος, τουλάχιστον στο δεύτερο μέρος, αλλά πάντως νίκησε χάρη στο γρήγορο γκολ του Σισέ στο 35ο δευτερόλεπτο και άλλο ένα στο τέλος από τον Λάζαρο.

Λέτο, Κατσουράνης (2 ασίστ) και Σισέ έκαναν τη διαφορά στο πρώτο μέρος, ενώ ο Σπυρόπουλος έχασε την ευκαιρία στο 24` να τελειώσει το ματς.

Εν τέλει, το ματς κρίθηκε στην καταπληκτική απόκρουση του Τζόρβα στο σουτ του Σουάνη στο 47`.

Η Ξάνθη στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερη αλλά ανούσια, ο ΠΑΟ απλά… κακός και έστω και με τα χίλια ζόρια οι πράσινοι άντεξαν την πίεση και πήραν τη νίκη, βάζοντας μάλιστα και 2ο γκολ στα χασομέρια

Το φιλμ του αγώνα

93` Ο Λάζαρος σπάει το οφσάιντ και στο τετ-α-τετ νίκησε τον Λυμπερόπουλο και με σουτ έκανε το 0-2 στις καθυστερήσεις

90` Τρία λεπτά καθυστέρηση στα Πηγάδια

89` Ο Γκαρσία αντί του Λέτο

87` Τζατζάρισμα του Σισέ με τον Σουάνη, ακολουθεί μια... κοκορομαχία αλλά ηρεμούν τα πράγματα

85` Αντεπίθεση με τον Λάζαρο, ο οποίος έκοψε αριστερά στον Σισέ, αλλά ο Λυμπερόπουλος έδιωξε σε κόρνερ

82` Ψηλοκρεμαστό φάουλ του Κατόνγκο από πλάγια, στο πάνω μέρος του δοκαριού και άουτ

81` Αλλαγή. Ο Μαρίνος στη θέση του Νίνη

80` Aνενόχλητος ο Μπούγκα από το ύψος του πέναλτι σούταρε αδύναμα στην αγκαλιά του Τζόρβα από τη σέντρα του Μπόατενγκ

78` Κίτρινη κάρτα στον Σαριέγκι

76` Αλλαγή. Ο Αλτιπαρμακόφσκι στη θέση του Πόι

72` Κόρνερ του Νίνη από δεξιά, κεφαλιά του Μπουμσόνγκ που πήδηξε στον... Θεό, αλλά η μπάλα πήγε άουτ

70` ΣΧΟΛΙΟ: "Άφαντος" στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός. Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά αλλά πλην της φάσης του Σουάνη δεν έκανε τίποτα άλλο

65` Αλλαγή. Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Σίντνεϊ Γκοβού

63` Αλλαγή. Ο Μπούγκα μπήκε αντί του Μαρσελίνιο

62` Κίτρινη κάρτα στον Βύντρα

49` Αλλαγή. Ο Βασιλακάκης στη θέση του Αντεφέμι

49` Μακρινό σουτ του Κατσουράνη, ο Λυμπερόπουλος απέκρουσε

47` Σέντρα από δεξιά, προβολή του Σουάνη, ο Τζόρβας έπεσε στην γωνία του και έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ

46` Έναρξη του δευτέρου μέρους

45` Λήξη του ημιχρόνου

42` Ο Λέτο έβγαλε από αριστερά στον Κατσουράνη, αλλά το σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι

40` ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση κύλησε το τελευταίο 20λεπτο

27` Κίτρινη κάρτα στον Πόι

24` Ευκαιρία για το 2-0 για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο βγήκε κατά μέτωπο, έκοψε αριστερά στον Σπυρόπουλο, ο οποίος έκανε τη σέντρα σουτ και ο Λυμπερόπουλος με τη δεύτερη μετά από παρεμβολή του Τζάγκι, μπλόκαρε

23` Ο Σουάνης μπήκε ανεόχλητος από δεξιά, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Βύντρα απομάκρυνε σε πλάγιο

17` Κίτρινη κάρτα στον Αντεφέμι της Ξάνθης

16` Σουτ του Βύντρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ από δεξί δοκάρι

6` Ο Σισέ σούταρε από διαγώνια δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

3` Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη

1` Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης από τον Κατσουράνη, ο Σισέ πλάσαρε ψηλοκρεμαστά τον Λυμπερόπουλο κι έκανε το 0-1

1` Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

SKODA Ξάνθη (Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Μπόατενγκ, Βάλλας, Κώστουλας, Τζάγκι Κιμ Μαρκ, Μαρσελίνιο, Αντεφέμι Ολιμπάγιο, Κατόνγκο, Μπέρτος, Πόι, Σουάνης

Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Τζορβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Νίνης, Γκοβού, Λέτο, Σισέ

Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας), Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Μπαλτάς (Αχαΐας)