Facebook Pixel Λίβερπουλ: Η αναγέννηση του Ντάργουιν Νούνιες (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο παίκτης των 100 εκατομμυρίων που άργησε ένα χρόνο να φανεί (ΒΙΝΤΕΟ)

Του Γιώργου Βροντάκη

Η Λίβερπουλ έβγαλε από τα ταμεία της 100 εκατομμύρια ευρώ για να αποκτήσει τον Ντάργουιν Νούνιες από την Μπενφίκα και φέτος φαίνεται πως δεν θα πάνε χαμένα

Ο Ουρουγουανός φορ, όλα δείχνουν πως προσαρμόστηκε, στην Αγγλία και μετά την περσινή του μέτρια χρονιά, φαίνεται φέτος πως είναι αναγεννημένος.

Ο Ντάργουιν Νούνιες έδωσε μια ασίστ στη νίκη με 3-0 επί της Άστον Βίλα ως βασικός. Επίσης, σκόραρε και έδωσε ασίστ στο 3-1 επί της Λίντσερ στο Γιουρόπα Λιγκ και το περασμένο Σαββατοκύριακο δημιούργησε ένα ακόμα υπέροχο γκολ στη νίκη με 3-1 επί της Γουέστ Χαμ. Ο Ουρουγουανός διεθνής έχει συνολικά τέσσερα γκολ και δύο ασίστ σε επτά παιχνίδια με τους κόκκινους.

Η αναλογία του είναι πως σκοράρει -1,24 γκολ κάθε 90 λεπτά- και είναι η τέταρτη καλύτερη στην Πρέμιερ Λιγκ. Τον ξεπερνούν μόνο οι Έβαν Φέργκιουσον (1,40), Κάλουμ Γουίλσον (1,39) και Έρλινγκ Χάαλαντ (1,36). Είναι, επίσης, ο παίκτης με τα περισσότερα σουτ (5,65) κατά μέσο όρο στο αγγλικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου κάθε 90'.

Τέλος, ο Ντάργουιν, από τότε που υπέγραψε στους κόκκινους, σκοράρει κάθε 141 λεπτά.