Facebook Pixel Ηττα, αποκλεισμός, γιούχες…
| 2011-03-01 23:55:00

Ηττα, αποκλεισμός, γιούχες…

Ο Άρης ήθελε συνδυασμό αποτελεσμάτων για να συνεχίσει στα προημιτελικά του EuroCup, αλλά δεν έκανε ούτε ό,τι του αντιστοιχούσε, γνωρίζοντας την ήττα από την αδιάφορη Λε Μαν στο Αλεξάνδρειο (73-78) με τον κόσμο να αποδοκιμάζει.

Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν ντέρμπι. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν 17-18 στο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαν πολύ κοντά στο σκορ και μέχρι το ημίχρονο (34-34), διάστημα στο οποίο ο Ντιό και ο Μπατίστα έκαναν τη ζημιά. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μπράουν ανέβασε στροφές και ο Άρης πέρασε μπροστά με 47-40, καθώς ο Αμερικανός σκόραρε διαρκώς.

Οι «κίτρινοι» μπροστά σε 2.000 φιλάθλους τους προηγήθηκαν και 55-50, αλλά τότε, όλοι οι παίκτες του Σούμποτιτς κόλλησαν. Αντιθέτως, με έναν εκπληκτικό Μπεν Ντεγουόρ, ο οποίος έβαλε ό, τι σούταρε, έκαναν σερί 12-0 και προηγήθηκαν 55-62. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Άρη αγχώθηκαν, έκαναν λανθασμένες επιλογές, και «ξύπνησαν» μόνον από προσπάθειες του Μπορόβνιακ.

Ο Άρης μείωσε 61-65 στο 39', ο Μπάουμαν όμως σκόραρε κι από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι αστόχησαν στα τρίποντα (4/21 με τον Μπράουν μόνον να ευστοχεί σε όλον τον αγώνα), μοιραία ήρθε η ήττα από την αδιάφορη και ήδη αποκλεισμένη Λε Μαν. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε τέσσερις αγώνες του Άρη από τους Γάλλους, που τους βρήκε απέναντί του πέρυσι και φέτος...

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-34, 52-48, 73-78.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 22 (4), Ταπούτος 17, Χαζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 7, Κουμπούρας 3, Μπορόβνιακ 9, Τάκερ 3, Τόμας 4.

ΛΕ ΜΑΝ: Τ. Καουντί 4, Ντιό 11 (1), Μπάουμαν 14, Ντεγουόρ 25 (7/7, 6/7, 2/2), Πελέν, Ρουπέρ 5, Μπατίστα 8, Χ. Καουντί 5, Μεντί 1, Κακιούζης 5 (1).

Πηγή: contra.gr