Facebook Pixel Sportdog.gr | Μπαρτσελόνα από τα... παλιά - Ισοπέδωσε τον Ερυθρό Αστέρα!
| 2018-03-10 00:13:00

Μπαρτσελόνα από τα... παλιά - Ισοπέδωσε τον Ερυθρό Αστέρα!

Εμφατική επικράτηση των Καταλανών με 88-54!

Τέλος στο αρνητικό σερί της έβαλε η Μπαρετσελόνα στην Euroleague. Έπειτα από πέντε διαδοχικές ήττες η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν επιβλητική απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και δίχως να δυσκολευτεί από τους πρωταθλητές Σερβίας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που οι Σέρβοι πέτυχαν μόλις 5 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Με τη νίκη αυτοί οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 8-17, παραμένοντας ωστόσο στην προτελευταία θέση της κατάταξης, μπροστά μόνο από την Αναντολού Εφές, την ίδια στιγμή που ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε στο 10-15 με το πέρας της 25ης αγωνιστικής.

Η Μπαρτσελόνα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Πάου Ρίμπας. Ο Ισπανός γκαρντ έδωσε λύσεις στην ομάδα του, όμως δεν μπορούσε να «χτίσει» διαφορά. Κι αυτό γιατί ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε κοντά στο σκορ, χάρη στην άμυνά του, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 17-12 υπέρ των γηπεδούχων. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, όμως, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι γηπεδούχοι πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και πετώντας... φωτιές στην επίθεση ανέβασαν τη διαφορά, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση και τον Άντε Τόμιτς που έσπασε το ταμπλό! Κάπως έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε με την Μπαρτσελόνα στο +21 (45-24).

Στην επανάληψη ο Ερυθρός Αστέρας πήρε πράγματα από την επίθεσή του, κάτι που τον βοήθησε να... ροκανίσει τη διαφορά. Ντόμπριτς και Ρότσεστι ανέλαβαν δράση και η διαφορά μειώθηκε στο φινάλε της περιόδου για το 62-49 της Μπαρτσελόνα. Το τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν ένας πραγματικός μονόλογος από πλευράς Μπαρτσελόνα. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και χάρη στην πολύ καλή άμυνά τους έφτασαν σε μια άνετη νίκη, με το τελικό 88-54 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 45-24, 62-49, 88-54.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ρίμπας 18 (4), Πρέσι 4 (1), Τζάκσον 4 (6 ριμπάουντ), Ναβάρο 3 (1), Ερτέλ 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Βεζένκοφ 2, Κούρουκς, Οριόλα 4, Κόπονεν 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Κλαβέρ 4 (6 ριμπάουντ), Τόμιτς 16 (6/10 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Μοερμάν 4 (9 ριμπάουντ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Νταβίντοβατς 3, Λάζιτς, Άντιτς 4 (0/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Ντόμπριτς 10 (1), Φελντέιν 8 (1/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 6, Ρότσεστι 13 (3), Όμιτς 8 (5 ριμπάουντ), Λεσόρ, Ένις 2, Μπιέλιτσα.