Facebook Pixel Sportdog.gr | Αέρας... αλλαγής με Αγγέλου και νίκη-ανάσα για τον Άρη!
| 2018-03-24 20:21:00

Αέρας... αλλαγής με Αγγέλου και νίκη-ανάσα για τον Άρη!

Σπουδαία επικράτηση επί του Προμηθέα (68-64) στο ντεμπούτο του Έλληνα τεχνικού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η επόμενη ημέρα του Άρη μετά την απομάκρυνση του Παναγιώτη Γιαννάκη, καθώς στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο τους οι Θεσσαλονικείς πήραν κρίσιμη νίκη επί του Προμηθέα Πετρών με 86-64!

Ο Άρης έπαιξε πολύ παθιασμένα στην άμυνα και κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει τη νίκη στις λεπτομέρειες, με "μεγάλα" καλάθια του Αθηναίου και του Τσαϊρέλη. Ο Προμηθέας προσπάθησε να αντεπεξέλθει σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, αλλά στο τέλος μπλοκαρίστηκε από την άμυνα των γηπεδούχων και έφυγε ηττημένος, σε έναν αγώνα όπου οι γηπεδούχοι "καιγόταν" για τους δύο βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το ξεκίνημα του αγώνα με 3-6 και 5-8, αλλά ο Άρης με καλή άμυνα μετά πέρασε μπροστά με 10-9 με τον Μάρας. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στη συνέχεια, με δυνατές άμυνες (14-15, 17-17) μέχρι που ο Αθηναίου με τρίποντο και ο Μαυροβούνιος με καλάθι έκαναν το 22-19, σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 25-29 με τον Γκίκα και τρίποντο του Δημάκου, αλλά ο Άρης ισοφάρισε με τον Μπελ. Στο 16' ο Προμηθέας με κλέψιμο και κάρφωμα του Δημάκου έκανε το 29-35. Ο Μποχωρίδης ανέλαβε πρωτοβουλίες (33-34 στο 17΄) αλλά το ημίχρονο έκλεισε με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Γκίκα απ' το... κέντρο για το 35-40!

Το β' μέρος ξεκίνησε με τον Προμηθέα να προηγείται με 35-42 με τον Γκίκα, αλλά ο Άρης με τον Μπελ "ζεστό" και τον Τσαϊρέλη να βοηθά επιθετικά μείωσε σε 43-44  στο 26'. Η "μάχη" πόντο-πόντο συνεχίστηκε (47-46 με βολές του Αθηναίου στο 26', 47-49 στο 28΄ με τρίποντο του Σαλούστρου, 50-49 με τρίποντο του Τσαϊρέλη) με τον Άρη να ξεφεύγει με τον Φλιώνη στο 29' με 53-49. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-51.

Ο Μποχωρίδης με τρίποντο με το ξεκίνημα έκανε το 56-53, ο Μιλόσεβιτς με βολές μείωσε σε 56-55 και η "μάχη" συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Ένα κλέψιμο του Αθηναίου βοήθησε τον Άρη για το 60-57 στο 35' αλλά ο Λίποβι μείωσε με 1/2 βολές σε 60-58 και ο Σαλούστρος σε 60-59 με τον ίδιο τρόπο. Οι γηπεδούχοι "φόρτωναν" τον Τσαϊρέλη και αυτός άνοιγε χώρους, οπότε ο Αθηναίου με τρίποντο έκανε το 63-59 στο 38' . Με δικές του βολές έγινε και το 64-59 στο -1.35'' για τη λήξη. Ο Γκίκας μείωσε σε 65-62 αλλά μετά ο Φαγέ αστόχησε και ο Λίποβι πάτησε γραμμή στα 50''. Ο Φαγέ χρεώθηκε με φάουλ στον Αθηναίου, οι βολές μπήκαν για το 67-62 και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια νίκη "οξυγόνο", με 68-64...

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 53-51, 68-64

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 7, Μποχωρίδης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μούρτος 4 (6 ριμπάουντ), Αθηναίου 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, Ντουβιέ 5,Φλιώνης 6 (2), Τσαϊρέλης 11 (1), Χρηστίδης, Μπελ 12 (3).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 3 (7 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 15, Γερομιχαλός 5 (1), Σαλούστρος 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χολ 7 (1),Γκίκας 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 6 λάθη), Φαγιέ 8 (2), Δημάκος 5 (1),  Έλις.

ΠΗΓΗ: sdna.gr