04/08/18 - 21:20

Ήττα για τις Νεανίδες από τη Λιθουανία

Την ήττα γνώρισε η Εθνική Νεανίδων από τη Λιθουανία με 83-67 σε αγώνα της 2ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Αυστρία.

92views 0shares
Το νέο Pamestoixima.gr είναι και στο Nations League με ακόμα μεγαλύτερες αποδόσεις.

Η Λιθουανία αν και προηγήθηκε στο σκορ στο ξεκίνημα (17-10) βρήκε την αντίσταση της ελληνικής ομάδας και με το τρίποντο της Βαντσιούρη το σκορ έγινε 18-18 (1΄37΄΄). Στη δεύτερη περίοδο η Λιθουανία επέβαλε το ρυθμό της και γρήγορα προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (32-22), με την ελληνική ομάδα όμως να διατηρεί επαφή με το καλάθι και το σκορ.

Οι Λιθουανές ξεκίνησαν με ένα σερί 9-0 στην τρίτη περίοδο (51-32), γεγονός που τους επέτρεψε να διαχειριστούν διαφορετικά τη συνέχεια του αγώνα. Η επιθετική δεινότητα της Κριμίλη δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει τη ροή του αγώνα και σε συνδυασμό με την έξοδο της Εζέτζα με 5 φάουλ, επέτρεψαν στη Λιθουανία να επικρατήσει με το τελικό 83-67.

Δεκάλεπτα: 23-20, 42-32, 63-50, 83-67

Διαιτητές: Γιόβανιτς (Βοσνία και Ερζεγοβίνη), Τσέντερ (Ρουμανία), Φρέντρικσον (Ισλανδία)

Λιθουανία (Ουμπάρτας): Ντονιτσάιτ 12(1), Κοπάιτ 2, Σετζάιτε 11, Σριμπικάιτε 10(1), Ζαμποκάιτε 8(1), Κουζμινσκάιτ 3(1), Ματιουκάιτ 6, Μικελιονάιτε 13, Παλιουλίτε 5, Σινισκάιτε 6(1), Ουρμπονάιτ 7.

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 5(1), Γιαννούσιου 7, Καρακασίδου, Κασδαγλή 3, Βαντσιούρη 10(1), Εζέτζα, Γασπαράτου 2, Κατσαμούρη 1, Κούκη 9, Κριμίλη 21(2), Κριμιτζά 2, Πράπα 7(1).

*Αύριο η Εθνική Νεανίδων θα αντιμετωπίσει την Ελβετία (14.30).