Facebook Pixel Λαύριο - ΑΕΚ: 94-100 στην παράταση
| 2019-04-06 19:32:00

Απίστευτο θρίλερ στο Λάυριο και... απόδραση της ΑΕΚ στην παράταση με 100αρα!

Αγχωτικό διπλό για την Ένωση με 100-94.

Λαύριο - ΑΕΚ: Τον αποκλεισμό της από την Ευρώπη με νίκη ξεπέρασε η ΑΕΚ (17-5), η οποία επικράτησε του Λαυρίου (6-17) με 100-94, έστω κι αν χρειάστηκε την παράταση για να τα καταφέρει.

Το ματς στο κλειστό του Λαυρίου ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του και η ΑΕΚ - που αγωνίστηκε χωρίς τον Θίοντορ - χρειάστηκε την παράταση για να πανηγυρίσει ένα καλό αποτέλεσμα (94-100) και να παραμείνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Λυτρωτής ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος, που ευστόχησε σε τρίποντο, και η τάπα του Σάκοτα στην συνέχεια στον Μιλόσεβιτς.

Άτυχοι ξανά οι «κιτρινόμαυροι», καθώς ο Τσαλμπούρης αποχώρησε τραυματίας στο 24ο λεπτό. Το ίδιο έγινε και με τον Χαραλαμπόπουλο για το Λαύριο στο 34ο λεπτό, αλλά επέστρεψε στην παράταση.

Λαμπ (23π., 3ρ., 3ασ.), Νίξον (18π.), Μπιούφορντ (15π.) και Μιλόσεβιτς (13π., 12ρ.) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, που έφτασαν ξανά πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη, μετά τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, οι δύο ομάδες προσέφεραν γρήγορο κι ωραίο μπάσκετ, με το Λαύριο να πιέζει πολύ και την ΑΕΚ να αντιδρά στη συνέχεια. Αμφότερες πήγαιναν πόντο - πόντο, μέχρι που η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε (19-14, 7') και κράτησε την διαφορά στο δεκάλεπτο (28-20, 10'), παίζοντας πολύ καλή άμυνα κι εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο +9 (33-24, 12'), οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν (33-31, 14') και με επιμέρους 9-23, πέρασαν μπροστά (37-43, 17'), για να κάνει ο Χάντερ το 42-49 του ημιχρόνου.

Λαμπ και Μιλόσεβιτς έφεραν το ματς και πάλι στα ίσια (54-54, 23'), αλλά οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έκαναν σερί 8-0 για να φτάσουν στο 54-62 (25'), ενώ «έχασαν» τον Γιώργο Τσαλμπούρη, που αποχώρησε τραυματίας (24'). Το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Νίξον μείωσε (67-70, 29') και ο 18χρονος Ερμείδης έκανε το 69-70 στο 30'. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έκανε νέο σερί (69-77, 32'), αλλά ο Νίξον ανέλαβε ξανά (78-81, 35') για το Λαύριο που «έχασε» τον Ζαραλαμπόπουλο, με τον Λαμπ να μειώνει κι άλλο (81-83, 36'). Ο δεύτερος έκανε το 89-89 με 2/2 βολές και στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ, ο Λαρεντζάκης δεν τα κατάφερε (40').

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 42-49, 69-70, 89-89 (κ.α.), 94-100 (παρ.).

Πηγή: gazzetta.gr