Facebook Pixel Νίκη για Βαλένθια επί της Ζενίτ
| 2019-11-20 00:01:00

Δεύτερη σερί νίκη με τεράστια ανατροπή για Βαλένθια

Επικράτησε με 94-90 της Ζενίτ.

Η Βαλένθια ήταν ψύχραιμη όταν έπρεπε και κατάφερε να κερδίσει την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 94-90, φτάνοντας τις τρεις νίκες στην φετινή Ευρωλίγκα, αφήνοντας στις δύο την ρωσική ομάδα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή, αλλά η Ζενίτ κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο με 57-63. Η Βαλένθια αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο, όταν με ένα σερί 10-1, μετέτρεψε το 68-71 σε 78-72 στο 36ο λεπτό. Η Ζενίτ πίεσε, αλλά η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Λόιντ, 31 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και έφτασε στην νίκη με 94-90 μιας και οι παίκτες της ήταν ψύχραιμοι και εύστοχοι στις βολές.

Κορυφαίοι από την Βαλένθια οι Αμπάλντε με 18 πόντους, Λόιντ με 17, Τόμπι με 12 πόντους, ενώ από την Ζενίτ οι Τόμας και Ρένφρο είχαν από 17 πόντους και ο Αγιόν 13 πόντους.

Πηγή: sdna.gr