Facebook Pixel Προηγήθηκες; Πάρε τρία! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-04-16 19:05:00

Προηγήθηκες; Πάρε τρία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Γουεστ Μπρομ έκανε το μεγάλο… λάθος κόντρα στην Τσέλσι να βάλει πρώτη γκολ και το πλήρωσε ακριβά. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έχανε 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Χωρίς γκολ παρέμεινε ο Φερνάντο Τόρες…

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 17’ με τον Οντεμβίγκι, ωστόσο ο Ντριγκμπά στο 22’, μετά από λάθος της άμυνας, έκανε το 1-1. Το γκολ αυτό ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των «μπλε», οι οποίοι τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Καλού προηγήθηκαν 2-1, ενώ στο 45’ με γκολ του Λάμπαρντ «καθάρισαν» το ματς.

Με τη νίκη αυτή η Τσέλσι έφτασε τους 61 βαθμούς, έναν λιγότερη από την δεύτερη Άρσεναλ, που έχει όμως και ένα ματς λιγότερο και οκτώ λιγότερους από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Από τα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισε η νίκη της Γουίγκαν με 3-1 εκτός έδρας κόντρα στην Μπλάκμπουλ, αποτέλεσμα που αλλάζει τα δεδομένα στις τελευταίες θέσεις και δίνει ελπίδες παραμονής στους νικητές.

Επίσης, σημαντική νίκη για την παραμονή της έκανε και η Μπέρμιγχαμ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Σάντερλαντ, την ώρα που η Άστον Βίλα «άλωσε» την έδρα της Γούεστ Χαμ στις καθυστερήσεις επικρατώντας με 1-2. Τέλος, σημαντική νίκη για την κατάκτηση της 6ης θέσης πέτυχε η Έβερτον επί της Μπλάκμπερν με 2-0.