Facebook Pixel Όσο τον πληγώνει, τόσο τον πωρώνει!
| 2011-12-21 19:53:00

Όσο τον πληγώνει, τόσο τον πωρώνει!

Όσο ο Βαλβέρδε ταλαιπωρεί τον Πάντελιτς, τόσο ο Σέρβος απαντά στο γήπεδο. Πέτυχε δύο γκολ στη νίκη-πρόκριση 3-1 επί του Πιερικού στην Κατερίνη για το Κύπελλο. Το πρώτο με πέναλτι που αμφισβητήθηκε πολύ, παρότι ήταν!

Με τον ασταμάτητο Μάρκο Πάντελιτς (έφτασε τα 11 φέτος σε όλες τις διοργανώσεις) να σκοράρει δις και τον Αμπντούν να σημειώνει το τρίτο, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 στην Κατερίνη τον Πιερικό και προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας. Για τους Μακεδόνες είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ελευθεριάδης, ενώ στο 2-1 ο Γέστε έσωσε τον Ολυμπιακό από την ισοφάριση. Ο Βαλβέρδε έδωσε ευκαιρίες σε πολλούς παίκτες, με τους Πάντελιτς-πάλι- Αμπντούν και Μόνχε (ιδίως στο πρώτο μέρος) να βγάζουν ασπροπρόσωπο τον Ισπανό, ενώ με καλές στιγμές ήταν ο Γέστε.

Mάρκο και Μόνχε όλα τα λεφτά

Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός μόλις στο 2` με την κεφαλιά του Αμπντούν άγγιξε το 1-0 το οποίο τελικά έκανε στο 30`. Ο Μόνχε κέρδισε το πέναλτι (πάνω στη γραμμή και λίγο μέσα) από τον Δήμου, ο Πάντελιτς το εκτέλεσε εύστοχα, αλλά μάλλον οι παίκτες του Βαλβέρδε πίστεψαν οτι ματς τέλειωσε.

Ο Πιερικός στέκοταν καλά και στο 36` κατάφερε να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Ελευθεριάδη, αλλά οι δυο καλύτεροι παίκτες του Ολυμπιακού υπέγραψαν και πάλι το 2-0. Στο 45` ο Μόνχε έδωσε στον Πάντελιτς και αυτός ανάμεσα από τρεις (!) με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1!

Δεν έγινε 2-2, έγινε 3-1 και καθάρισαν

Πάντως στο 55` ο Γέστε κράτησε το 2-1 με την προβολή πάνω στη γραμμή στην προσπάθεια του Ιντζόγλου, με τους ερυθρόλευκους να ελέγχουν το ματς και τελικά να φτάνουν στο 1-3 εύκολα στο 70` με το πρώτο γκολ του Αμπντούν.

Τα όσα έγιναν ως το τέλος του ματς ήταν διαδικαστικά, αν και οι ασχήμιες εκτός αγωνιστικού χώρου δεν έλειψαν, καθώς από τις εξέδρες έπεφταν διάφορα αντικείμενα και φωτοβολίδες καθόλη τη διάρκεια του αγώνα...

Το φιλμ του αγώνα:

90+3` Λήξη του αγώνα

90` Ο Τσικαδέρης αντί του Μπλαζέφσκι

87` Φουστέρ αντί Γέστε

79` Κίτρινη στον Δασκαλάκη

76` Ο Πουρτουλίδης στη θέση του Ελευθεριάδη

70` Ο Γέστε με ωραία πάσα βρήκε τον Αμπντούν που με ωραίο πλασέ από δεξιά νίκησε τον Καρακούτση για το 1-3

64` Kίτρινη στον Πουρσανίδη

58` Σουτ του Τόσκα από τα 30μ., άουτ

55' Ο Γέστε έσωσε τον Ολυμπιακό από το 2-2 βγάζοντας την μπάλα προτού αυτή περάσει στην γραμμή μετά από προσπάθεια του Ιντζόγλου!

52` Κίτρινη στον Τόσκα

46` Έναρξη δευτέρου μέρους

46` Ο Τοροσίδης αντί του Ιμπαγάσα

45+3` Λήξη του πρώτου μέρους

45` Ωραίος ελιγμός και σουτ με το μυτάκι του Πάντελιτς μέσα από την περιοχή και 1-2 για τον Ολυμπιακό!

37` Ποτουρίδης αντί Μαρκάνο

36` Γύρισμα του Ιντζόγλου από φάουλ, κεφαλιά του Ελευθεριάδη από δεξιά και πλάγια στα δίχτυα του Δασκαλάκη!

35` Κίτρινη στον Αμπντούν

30` Ο Πάντελιτς το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0!

30` Κίτρινη κάρτα στον Ιντζόγλου

29` O Koυτσιαύτης υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Δήμου στον Μόνχε, πάνω στη γραμμή της περιοχής

19' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Παπαδόπουλο να πιάνει την κεφαλιά απο πολύ κοντά και να στέλνει την μπάλα άουτ...

14` O Mπλαζέφφσκι βγήκε ωραία από αριστερά, αλλά πλάσαρε απελπιστικά άστοχα, άουτ

12` Σουτ του Ιντζόγλου με το αριστερό έξω από την περιοχή, λίγο άουτ

2` Σέντρα Μοντέστο από δεξιά, κεφαλιά του Αμπντούν από το ύψος του πέναλτι, άουτ πάνω από τα δοκάρια