Facebook Pixel Sportdog.gr | Στο -8,5 το χάντικαπ στο Ολυμπιακός-Μακάμπι
| 2018-01-16 12:16:00

Στο -8,5 το χάντικαπ στο Ολυμπιακός-Μακάμπι

Τι θα παίξουμε απόψε;

Δυνατή σφαλιάρα για τον Ολυμπιακό στην Μπασκόνια (86-54), όχι μόνο για τη μεγάλη διαφορά, αλλά κυρίως για την εικόνα παραίτησης των παικτών του Σφαιρόπουλου σχεδόν από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όπως γράφει το Matchmoney.com.gr.

Το τρίτο 10λεπτο της βαριάς αυτής ήττας, όπου δέχθηκε 36 πόντους από τους Ισπανούς, είναι το δεύτερο χειρότερο της ιστορίας του στην Ευρωλίγκα. Στην αρνητική πρωτιά είναι το ματς με την Εφές τον Νοέμβριου του 2006, όταν στην ήττα με 95-77, οι Πειραιώτες είχαν δεχθεί επιμέρους 39-17 στην τελευταία περίοδο!

Οι Πειραιώτες πάντως είναι η μοναδική ομάδα με το απόλυτο στις διπλές αγωνιστικές μέχρι τώρα (6/6)! Η αρχή έγινε στα τέλη Οκτώβρη, με το διπλό στη Μακάμπι στον πόντο (68-69) και την άνετη νίκη επί της Κίμκι (92-75) δύο μέρες μετά. Μέσα Νοέμβρη ήρθε το διπλό στην παράταση στη Φενέρ (83-90) και αμέσως μετά η άνετη επικράτηση επί του Ερ. Αστέρα (85-59). Και τα σπουδαία ήρθαν πριν τα Χριστούγεννα, με τη μεγάλη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ (88-86) και το διπλό επί της Εφές (58-61) στην Πόλη.

Μακροχρόνιοι Αγραβάνης, Τιλί.

Η Μακάμπι κέρδισε στο καλάθι τη Μπάμπεργκ (90-88), με MVP τον Μ. Ρολ (23π., ρεκόρ καριέρας), αλλά καθοριστικό στην τελευταία περίοδο τον Πιέρ Τζάκσον, που με 7 σερί πόντους διαμόρφωσε το σκορ από 81-87 σε 88-87, ενώ ‘’έκλεψε’’ και την μπάλα στην κρίσιμη επίθεση των Ισραηλινών.

Στα εκτός έδρας αντιμετωπίζει με ομάδες ρυθμού πάρα πολλά προβλήματα στη διαχείριση. Μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός ότι στα εκτός έδρας μετρά τέσσερις σερί ήττες, όλες με διψήφιες διαφορές.

Επέστρεψε ο Ντεσόν Τόμας (7π.), μπήκε στην αποστολή, αν και δεν είναι ακόμα απόλυτα έτοιμος ο Νόρις Κόουλ (14π.,4,1ασ.,2,7ρ.).

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (1 -7,5): Πεισμωμένος ο Ολυμπιακός να βγάλει άμεσα αντίδραση μετά το φιάσκο στη Βασκονία, το εμπόδιο της Μακάμπι είναι μάλλον χαμηλό, για τους Πειραιώτες, που μόνο τυχαία δε μετρούν το απόλυτο 6/6 μέχρι τώρα στις διπλές αγωνιστικές. Η νίκη τους θα έρθει κατά πάσα πιθανότητα με διψήφιο, αν και θα αρκεστούμε με το -7,5 που αποδίδει στο ικανοποιητικό 1,83 Stoiximan.