Όχι απλά δυσκολεύθηκε κόντρα στο Περιστέρι, αλλά πολύ κοντά σε ένα απίστευτο κάζο βρέθηκε το Σάββατο (28/9) ο Ολυμπιακός στη Ρόδο, κερδίζοντας τελικά με 79-74 και παίρνοντας το εισιτήριο για τον κυριακάτικο (29/9) τελικό του Super Cup κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Οι Πειραιώτες ήταν πολύ άστοχοι, δεν είχαν διάθεση να παίξουν άμυνα και λίγο έλειψε να καταγραφεί η μεγάλη έκπληξη στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης, καθώς οι «κυανοκίτρινοι» παίζοντας χωρίς άγχος κι έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Κόφι και Κάρμπερι άγγιξαν το θαύμα, αξίζοντας μόνο συγχαρητήρια για την εμφάνισή τους. Bεζένκοφ με 20 πόντους και Πετρούσεφ με 18 ήταν οι λυτρωτές για τον Ολυμπιακό, που πρέπει να παρουσιαστεί πολύ διαφορετικός ενάντια στο «τριφύλλι», αν θέλει να κατακτήσει το πρώτο τρόπαιο της σεζόν.

Οι «ερυθρόλευκοι», λοιπόν, ξεκίνησαν νωχελικά στην άμυνα και οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, για να προηγηθούν με 17-11.

Κάπου εκεί ο Βεζένκοφ ανέλαβε δράση, με συνοπτικές διαδικασίες πέτυχε 8 πόντους και με σερί 9-0 ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 20-17, για να κλείσει στο +3 το πρώτο δεκάλεπτο (22-19).

Στη δεύτερη περίοδο τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν οι Ντόρσεϊ και Πετρούσεφ και η διαφορά ανέβηκε στο +12 (34-22), ωστόσο οι «κυανοκίτρινοι» έβγαλαν αντίδραση και με δικό τους σερί 9-0 μείωσαν σε 34-31.

Εντέλει, το ημίχρονο τελείωσε στο +7 για τους Πειραιώτες (41-34) και με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δέχεται τεχνική ποινή στην εκπνοή για διαμαρτυρία ζητώντας φάουλ στον Γουόκαπ.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το Περιστέρι αποφασισμένο να βάλει πολύ δύσκολα στους κυπελλούχους Ελλάδας, με το 43-41 στα 8.30 για το τέλος της περιόδου να το μαρτυρά αυτό κι ενώ οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιζαν άμυνα με τα… μάτια.

Ο Κόφι ήταν εκπληκτικός και το 47-51 με δικό του τρίποντο στο 25’ ανάγκασε τον κόουτς των Πειραιωτών να πάρει άρον άρον τάιμ άουτ, όμως ο Κάρμπερι με καλάθι και φάουλ έγραψε το 49-57, 3:50 για το φινάλε του δεκαλέπτου.

Στο 30’ το ταμπλό έγραφε 60-63, με τους «ερυθρόλευκους» να δέχονται 29 πόντους σε αυτό το τρίτο σκέλος του αγώνα και τους Περιστεριώτες να είναι σχεδόν… άχαστοι στα σουτ.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης Γουόκαπ και Βιλντόσα με διαδοχικά τρίποντα έφεραν στον +5 τον Ολυμπιακό (70-65), αλλά ο Έντι απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο για το 70-68 και το θρίλερ καλά κρατούσε.

Ο Κόφι συνέχιζε να σκοράρει για το Περιστέρι, την ίδια στιγμή που ο Πετρούσεφ ήταν πλέον αυτός που έδινε τις λύσεις στην επίθεση για τους Πειραιώτες, oι οποίοι ήταν πολύ άστοχοι έξω από τα 6,75μ.

Ο Βεζένκοφ ήταν αυτός που έφερε τη διαφορά στο +7 (79-72), 1:17 για το φινάλε, και τελικά ο Ολυμπιακός πήρε την πολύ αγχωτική πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ράιτ 7, Βεζένκοφ 20 (2), Παπανικολάου 2, Φουρνιέ 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 6, Βιλντόσα 4, Ντόρσεϊ 7 (1), Πίτερς 3 (1), Πετρούσεφ 18.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφι 19 (2), Πάπας 7 (1), Πουλιανίτης 6 (2), Πάτον 11 (1), Κάρμπερι 14 (3), Ξανθόπουλος 2, Αβδάλας, Έντι 12 (2), Ζούγρης 3.