Δεν ήταν καλός ο Ολυμπιακός τη Δευτέρα (7/10) κόντρα στο Λαύριο, με το τελικό 75-93 για την πρεμιέρα της Basket League να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Αγγαρεία έκανε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και το 35’ και με τους γηπεδούχους να έχουν βάλει μεγάλα ζόρια στους Πειραιώτες, για να προκύψει στο τέλος ένα 18-0 σερί και απέφυγαν το κάζο οι φιλοξενούμενοι.

Ο Βεζένκοφ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Πετρούσεφ να σταματά στους 16, ενώ σημαντικά τρίποντα έβαλε ο Βιλντόσα και ο Γουόκαπ δεν έπαιξε καθόλου. Γκρίφιν και Σέρμαν με 13 πόντους έκαστος ξεχώρισαν για το Λαύριο.

Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν καλό ρυθμό στην επίθεση, αφού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ νωχελικοί στην άμυνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +3 (22-19).

Ο Μπαρτζώκας, πλην του Γουόκαπ, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες του, ωστόσο ήταν άστοχοι οι Πειραιώτες στα τρίποντα (3/13) και στις βολές (9/15), με την ομάδα του Κώστα Μέξα, από την πλευρά της, να έχει πλουραλισμό στο σκοράρισμα (9 πόντοι ο Βον, 8 ο Σέρμαν, 8 ο Γκρίφιν, 6 ο Γουαχάμπ).

Μόνο ο Πετρούσεφ με 10 πόντους έδειχνε να είναι στο πνεύμα του παιχνιδιού για τον Ολυμπιακό, που έκλεισε στο -3 το ημίχρονο (43-40), με τον Βασίλη Μουράτο να δίνει προβάδισμα 8 πόντων στους «κυανοκίτρινους» στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (48-40).

O Bεζένκοφ αφυπνίστηκε σταδιακά και το 53-46 έγινε 57-58, με τον Βιλντόσα με τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνει το 64-69.

To Λαύριο δεν παραδινόταν (71-73 με καλάθι του Σλέιτερ), για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα των Πίτερς και Βιλντόσα για το 71-79 και το +8 ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα των «ερυθρόλευκων», 4:14 για το φινάλε.

Το σερί έφτασε στο 18-0 για το 71-91, αφού κουράστηκαν οι γηπεδούχοι και σοβαρεύθηκαν οι κάτοχοι του Super Cup, με το τελικό +18 να αδικεί την προσπάθεια των παικτών του Μέξα.

Tα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 9 (1), Βον 11 (1), Γουαχάμπ 8, Φόρεστ, Σλέιτερ 9, Τσάμης 4, Γκρίφιν 13 (3), Σέρμαν 13 (3), Ζάρας, Πατρίκης, Γόντικας 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 4, Ράιτ 10, Λαρεντζάκης 5 (1), Βεζένκοφ 25, Φουρνιέ 7 (1), Μήτρου-Λονγκ, Βιλντόσα 9 (3), Παπανικολάου, Ντόρσεϊ 4, Πίτερς 13 (2), Πετρούσεφ 16.