Basket League: Σκοράροντας 49 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο εκ των οποίων 32 στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός ανέτρεψε το -14 του ημιχρόνου και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα στο Λαύριο (82-74).

Αγώνας με δύο όψεις στο Λαύριο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ισχυρό προβάδισμα στο ημίχρονο χάρη στο 24-9 της δεύτερης περιόδου και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 14 πόντους διαφορά, 43-29. Εντούτοις το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κολοσσό να είναι “διαστημικός” στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα πέτυχε 32(!) πόντους σε αυτό το διάστημα και όχι μόνο επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά πήρε και προβάδισμα (58-61).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (65-67 στο 35΄), με τον Κολοσσό να τρέχει 7-0 σερί σε ένα δίλεπτο και να παίρνει το αποφασιστικό προβάδισμα που εν τέλει του έδωσε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γκάουντλοκ είχε 17 πόντους, 6 ασίστ και 7/13 σουτ και οι Χατζηνικόλας, Μπιλής και Ντανουσέβιτσους είχαν από 13. Ο Οκόρ είχε 5 πόντους με 1/7 σουτ, αλλά κατέβασε 13 ριμπάουντ. Πολύ σημαντικά στην οικονομία του αγώνα ήταν τα μόλις 4 λάθη των φιλοξενούμενων.

Για το Λαύριο, που έπεσε στο 0-3, δεν έφτανε η προσπάθεια του Μουράτου (19π, 6ρ, 3ας) και του Γουάχαμπ (12π, 5ρ). Προσπάθησαν και οι Γκρίφιν (12π, 3ας), Γόντικας (11π), Σέρμαν (10π).