Εφές - Μπάγερν Μονάχου 71-74

Η φετινή Μπάγερν... τρελαίνει κόσμο! Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν καλύτερη στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα του αγώνα και κέρδισε την Εφές στην Τουρκία (71-74), μετρώντας ακόμα ένα μεγάλο διπλό φέτος, μετά από αυτά κόντρα σε Μακάμπι και Φενέρμπαχτσε. Οι Γερμανοί ανέβηκαν μάλιστα στο 7-2 και διατηρήθηκαν στο υψηλότερο βαθμολογικό επίπεδο της διοργάνωσης, την ώρα που η Εφές έπεσε στο 4-4.

Οι Τούρκοι ήταν εξαιρετικοί για ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, όταν μέτρησαν επιμέρους 20-8, όμως στην συνολική εικόνα έδειξαν κατώτεροι των περιστάσεων, ειδικά στο αμυντικό τους κομμάτι.

Ο Τζέιλεν Ρέινολντς ήταν καταπληκτικός στο τέλος, αφού μέτρησε 7 από τους 14 πόντους του από το 38' μέχρι το 40' (!), όμως ο καλύτερος της Μπάγερν ήταν ο Ουέιντ Μπόλντγουιν, με 15 πόντους και 11 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Πολ Ζίπσερ, με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, δεν έφτασαν οι Τιμπόρ Πλάις (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Σέιν Λάρκιν (13 πόντοι, 7 ασίστ) για τους ηττημένους.

Σε ό,τι αφορά την διακύμανση του αγώνα, μετά το αρχικό 12-6, η Μπάγερν ισορρόπησε με τους Ντζέντοβιτς - Μπόλντγουιν και πέρασε μπροστά με 16-17 (7'), όμως οι Τούρκοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα, έστω και αν αυτό ήταν το μικρότερο δυνατό (23-22).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 9-0 από την πλευρά της Μπάγερν και οι Γερμανοί πήραν προβάδισμα (23-31, 15'), το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-42).

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στην τρίτη περίοδο: Εκεί, η Εφές έπαιξε σύμφωνα με τις δυνατότητές της, βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα και βρήκε σκορ από τους Πλάις, Λάρκιν και Μίσιτς, για το επιμέρους 20-8 και το +7 (57-50) στο 30ο λεπτό.

Οι Γερμανοί, πιστοί στον... χαρακτήρα του, δεν παράτησαν την αναμέτρηση και παρέμειναν σταθερά στο παιχνίδι της νίκης, αφού στην τέταρτη περίοδο έκλεισαν τους διαδρόμους για το καλάθι τους και μείωσαν σε 68-67, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Ρέινολντς ανέλαβε δράση στη συνέχεια και με πέντε σερί πόντους έδωσε προβάδισμα στην Μπάγερν (70-72, 39'), προτού γίνει φάουλ στον Λάρκιν. Ο Αμερικανός μέτρησε 1/2 βολές (71-72), ο Ρέινολντς σκόραρε ξανά (71-74) και το άστοχο τρίποντο του Μίσιτς έδωσε μία σπουδαία νικη στην Μπάγερν!

Δεκάλεπτα: 23-22, 37-42, 57-50, 71-74

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

Ζενίτ - Χίμκι 83-88

Το ντέρμπι της Ρωσίας κατέληξε στα χέρια της Χίμκι! Με πρωταγωνιστή τον Αλεξέι Σβεντ (24 πόντοι) και κομβικό τον Έρικ ΜακΚόλουμ (19 πόντοι, 3 ριμπάουντ), η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις κέρδισε την Ζενίτ (83-88) και ανέβηκε στο 2-6, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Η νίκη μάλιστα αποκτά μεγαλύτερη αξία, αν υπολογιστούν οι απουσίες των Ντέβιν Μπούκερ, Γιόνας Γερέμπκο και Στέφαν Γιόβιτς.

Αντίθετα, η Ζενίτ έπεσε στο 3-2 και η σπουδαία εμφάνιση του Μπίλι Μπάρον (24 πόντοι, 6/10 τρίποντα) δεν οδήγησε σε θετικό αποτέλεσμα.

Η Ζενίτ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, αφού ο Χόλινς ήταν... καυτός (ξεκίνησε με 10 πόντους και 4/4 σουτ) και ο Γκουντάιτις κυριαρχούσε κάτω από τις ρακέτες. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (27-19).

Ένα γρήγορο 7-2 επέτρεψε στην Χίμκι να μειώσει άμεσα (29-26, 11'), όμως η ομάδα του Κουρτινάιτις δεν χάρηκε για πολύ, αφού η Ζενίτ διατήρησε τα ηνία και ανέβασε «στροφές», για το +9 του 17ου λεπτού (45-36). Το νέο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, με πρωταγωνιστή τον Τίμα, έφερε σερί 9-0 και την Χίμκι στο -3 (47-44) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με επιμέρους 11-5 από την πλευρά των φιλοξενούμενων, που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (52-55, 25'). Το μοτίβο πάντως δεν άλλαξε και η Ζενίτ είχε νέα αντίδραση για το 67-63 του 30ου λεπτού, με πρωταγωνιστή τον Μπίλι Μπάρον.

Ο έμπειρος γκαρντ μάλιστα πήρε... φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο και επέτρεψε στην ομάδα του να διατηρήσει τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Σβεντ έκανε ό,τι μπορούσε για την Χίμκι και αυτό έφερε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, αφού το σκορ ήταν στο 78-77 στο 37'. Ο Ρώσος σταρ ευστόχησε από το τρίποντο στο 39' και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (81-82), o ΜακΚόλουμ σκόραρε στη συνέχεια από τις βολές (81-85) και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 83-88.

Δεκάλεπτα: 27-19, 47-44, 67-63, 83-88

ΠΗΓΗ: sdna.gr