Την έβδομη συνεχόμενη ήττα της στην φετινή Ευρωλίγκα γνώρισε η Φενέρμπαχτσε αφού έχασε στην Κωνσταντινούπολη από την Αρμάνι Μιλάνο με 79-71. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι στην διοργάνωση, αφού έχει να κερδίσει πάνω από ένα μήνα, με την τελευταία νίκη της να είναι κόντρα στην ουραγό Χίμκι στις 6/11.

Η ομάδα του Μεσίνα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της μετά την νωχελική πρώτη περίοδο (25-26) και αργά και σταθερά μεγάλωνε την ψαλίδα με κόντρα στους Τούρκους. Μάλιστα, οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με αέρα 9 πόντων (35-44).

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε κι άλλο φτάνοντας μέχρι τους 16 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (46-62), με τον Ντατόμε με buzzer beater τρίποντο να δίνει αέρα 20 πόντων στην ομάδα του (48-68). Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση χωρίς ωστόσο να καταφέρουν την ανατροπή με το τελικό σκορ να είναι

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ζακ ΛεΝεντέι με 15 πόντους με τον Ντατόμε να πετυχαίνει 10 πόντους στην πρώην ομάδα του, ενώ 13 είχε ο Πάντερ. Για τους ξεχώρισε ο Πιέρ, ο οποίος είχε 16 πόντους , με τους Ντε Κολό και Μπαρτέλ να ακολουθούν με 12 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 35-44, 48-68, 71-79.

Μεγάλο διπλό για Άλμπα!

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Άλμπα Βερολίνου στο Βελιγράδι, επικρατώντας με 90-84 επί του Ερυθρού Αστέρα. Η ομάδα του Αίτο Ρενέσες κατάφερε να επιστρέψει από διψήφια διαφορά και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση,  υποχρεώνοντας τους Σέρβους στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους στην διοργάνωση.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στο Βελιγράδι στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα, και τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν αποκτώντας διαφορά ασφαλείας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων με τον Ουόλντεν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου (37-29), με τους Λο και Σνάιντερ να μειώνουν στους τρεις με συνεχόμενους πόντους.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος το κατάφερε στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 14 πόντους με τρίποντο του Σίμανιτς (55-41), για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 57-48 της περιόδου. Η ομάδα του Ρενέσες έκανε την αντεπίθεση της στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα  με τον Πέιτον Σίβα δύο λεπτά πριν το τέλος (71-71) τρέχοντας ένα επιμέρους 24-14.

Τελικά, μετά από δύο δραματικά λεπτά στο φινάλε του αγώνα, είχαμε παράταση με σκορ 76-76, καθώς ο Ουόλντεν σκόραρε μεν, ήταν εκτός χρόνου δε. H αντεπίθεση της; γερμανικής ομάδας συνεχίστηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, καθώς κατάφερε να πάρει αέρα 7 πόντων με τον Τίμαν ενάμισι λεπτό πριν το τέλος με τα σουτ του Λόιντ να σταματάνε στο σίδερο για να έρθει το τελικό 90-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-34, 57-48, 76-76 κ.α, 84-90

Περίπατος για Ζαλκγίρις!

Μία εύκολη νίκη πήρε η Ζαλγκίρις Κάουνας επί της Μπασκόνια με 92-73, φτάνοντας στην 14η αγωνιστική της Euroleague της επτά νίκες στην διοργάνωση.

Έπειτα από 4 λεπτά αγώνα η Ζαλγκίρις βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-6, προτού ο Φολ δώσει πάλι το προβάδισμα στην Μπασκόνια με 7-8, έχοντας πέντε πόντους. Στο 5’ οι Γκριγκόνις και Φολ ανέβασαν το σκορ στο 10-10, όμως λίγα δευτερόλεπτα πάλι ο Γκριγκόνις με το δεύτερο του τρίποντο έκανε το 13-10 πριν το τάιμ άουτ. Ο Λοβέρν με δύο συνεχόμενα καλάθια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 17-13 στα 6΄ αγώνα, οι παίκτες της Μπασκόνια προσπάθησαν να περάσουν μπροστά με τους Ζεκίρι και Ντράγκιτς, όμως τα καλάθια των Γιανκούνας και Μιλάκνις κράτησαν μπροστά τους γηπεδούχους με 23-19 στο 9’.

Ο Ντράγκιτς ευστόχησε σε άλλο ένα τρίποντο για το 23-22, με τον Λεκαβίτσιους να σκοράρει στο τέλος της πρώτης περιόδου για το 25-22. Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου ο Γκιεντράιτις κατάφερε με τρίποντο να φέρει το ματς σε ισορροπία (25-25), προτού οι Όγκουστιν και Χέις ανοίξουν την διαφορά στους πέντε πόντους. Στα 16 λεπτά αγώνα, η Ζαλγκίρις κατάφερε να ανοίξει την διαφορά της στους δέκα πόντους (39-29), χάρις στα καλάθια των Λεκαβίτσιους, Γιανκούνας και Γουόλκαπ.

Οι Βάσκοι μείωσαν με τα καλάθια των Πολονάρα και Γκιεντράιτις σε 39-33, προτού ο Όγκουστιν με δύο βολές και ο Μιλάκνις με τρίποντο έκαναν το σκορ 44-33. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τρίποντο του Βιλντόσα να μειώσει σε 44-36 στο ημίχρονο.

Στο 35’ οι Μιλάκνις και Γιανκούνας έφτασαν την διαφορά στους 15 πόντους (55-40), την μεγαλύτερη στον αγώνα, με τον πρώτο να πετυχαίνει τρία τρίποντα μονάχα στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να φτάσει το σκορ στο 61-44 στα 27 λεπτά αγώνα, προτού κυριαρχήσει τελείως στο παιχνίδι. Χάρις στα καλάθια των Γιοκουμπάιτις και Λοβέρν, η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε τους 19 πόντους (68-47). Οι Λιθουανοί συνέχισαν με τους ίδιους ρυθμούς και στην τελευταία περίοδο, με τους Λοβέρν-Ρούμπιτ να κάνουν το 72-47 στο 32’, με την διαφορά του αγώνα να φτάνει την μεγαλύτερη τιμή της στους 25 πόντους.

Στα 35 λεπτά η διαφορά παρέμενε ίδια με την Ζαλγκίρις μπροστά στο σκορ (79-54), η Μπασκόνια προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, με τους Χένρι και Ντράγκιτς να ρίχνουν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους στα 37 λεπτά αγώνα (84-66). Παρά τα καλάθια των Φολ και Πίτερς, ο Λουκοσιούνας διαμόρφωσε με τρίποντο το τελικό 92-73 για την Ζαλγκίρις.

Δεκάλεπτα: 25-22, 44-36, 68-47, 92-73

Πηγή: ebasket.gr