Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Βραζιλία, που έκαμψε την αντίσταση των Φιλιππίνων (71-60) και προκρίθηκε στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά της Ρίγας. Εκεί, περιμένει αύριο (7/7, 19:00) τον νικητή του Καμερούν - Λετονία (6/7, 19:00) για το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια της Ολυμπιάδας.

Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 12 πόντους στην αρχή της δεύτερης περιόδου (12-24), η Βραζιλία γύρισε το άμεσα παιχνίδι . Αφού πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 37-33, έτρεξε εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 24-6 στο τρίτο δεκάλεπτο για το 61-39 και διατήρησε διψήφιες διαφoρές μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ο νταμπλ-νταμπλ Μπρούνο Καμπόκλο με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον «αειθαλή» Μαρσελίνιο Χουέρτας να ακολουθεί με 13 πόντους και 7 ασίστ, ενώ και ο Λούκας Ντίας πλησίασε το νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζάστιν Μπράουνλι είχε 15 πόντους αλλά με 5/16 σουτ και ο Ντουάιτ Ράμος σκόραρε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 37-33, 61-39, 71-60