Το Νο55 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, κέρδισε για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Ρότζερ Φέντερερ, στην δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση, για τον 4ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν.

Αν και βρέθηκε μια ανάσα από την απώλεια και του δεύτερου σετ της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 0-2(!), ο Μίλμαν, αφού έσωσε δυο σερί σετ πόιντς στο σερβίς του Ελβετού, γύρισε τούμπα την κατάσταση κι όχι απλά ισοφάρισε σε 1-1 σετ, αλλά, δεν έχασε άλλο σετ στο ματς!

Ο Μίλμαν, με αυτήν του την φοβερή νίκη, έγινε ο πρώτος Αυστραλός τενίστας που καταφέρνει να κερδίσει τον Ρότζερ Φέντερερ σε Major διοργανωση, μέσα στον 21ο αιώνα!

Πιο συγκεκριμένα, ο τελευταίος Αυστραλός που κατάφερε κάτι τέτοιο, ήταν ο Πατ Ράφτερ στο Ρολάν Γκαρός του 1999, στον 1ο γύρο της διοργάνωσης, και πάλι με ανατροπή, από 0-1 σε 3-1 σετ.

Αξίζει να σημειωθεί πάντως, πως ο Ράφτερ είναι ένας από τους ελάχιστους τενίστες που έχουν αγωνιστεί τρεις ή περισσότερες φορές απέναντι στον Φέντερερ, και δεν έχουν ήττα στην καριέρα τους!

ΠΗΓΗ: tennis24.gr