Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Μπορεί οι Πράσινοι να προηγήθηκαν και να έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη στο τάι μπρέικ, όμως οι "ασπρόμαυροι" έδειξαν... ψυχή και τελικά ήταν αυτή που πανηγύρισαν στο τέλος κερδίζοντας με 2-3 σετ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τους δύο βαθμούς και έφτασαν τους 27, έναν πίσω από τους γηπεδούχους που ανέβηκαν στους 28.

Στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά, όμως το "τριφύλλι" κατάφερε και ξέφυγε στο σκορ, μετά από ένα μίνι σερί 5-0, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17. Στη συνέχεια ο "δικέφαλος του Βορρά" ανέβασε την απόδοσή του και συμβάδιζαν με τους γηπεδούχους στο σκορ μέχρι το 22-22. Κάπου εκεί όμως ο Βαν Ντεν Ντρις το πήρε... επάνω του, κάνοντας το 22-25 και ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους "ασπρόμαυρους".

Στο τρίτο σετ οι Πράσινοι ήταν αποφασισμένοι να κάνουν το 2-1 ξεφεύγοντας με 13-8, όμως κάπου εκεί  οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα εκπληκτικό σερί μετατρέποντας το σκορ σε 15-20, ενώ ένας άσος του Κοκκινάκη έκλεισε το σκορ στο 18-25 κάνοντας το 1-2. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου αντέδρασαν και παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω με 7-11 έφτασαν άνετα στο 25-19, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και έστειλε τον αγώνα στο ταί μπρέικ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν ένα βήμα πριν τη μεγάλη νίκη μιας και είχε το προβάδισμα με 14-12, όμως ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Κοκκινάκη έκαναν την ανατροπή και πήραν τελικά αυτοί τη νίκη με 14-16.

Τα σετ 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)