Μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του ελληνικού χάντμπολ πέτυχε ο ΑΕΣΧ Πυλαίας, κατακτώντας το κύπελλο Ελλάδας για την περίοδο 2022.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πήγε στο φάιναλ-φορ της Κοζάνης ως το απόλυτο αουτσάιντερ, νίκησε μετά τον περσινό φιναλίστ ΠΑΟΚ και την κάτοχο του τροπαίου ΑΕΚ με 21-20 (ημίχρονο 12-9) στον τελικό και ολοκλήρωσε έναν πραγματικό άθλο.

Με αμιγώς ελληνική σύνθεση, πολλά νέα παιδιά και σαφώς λιγότερες εναλλακτικές λύσεις από την Ενωση, το συγκρότημα του Μπάμπη Ανανιάδη αγωνίστηκε με τρομερό πάθος στην άμυνα, όπου και πάλι δέσποζε ο τερματοφύλακας Μπαμπατζανίδης, επέβαλε αργό ρυθμό και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αντέχοντας και στην τελική αντεπίθεση του «Δικεφάλου».

Η ΑΕΚ έκανε κάκιστη εμφάνιση, όπως παραδέχεται στην επίσημη ιστοσελίδα της η ίδια η Ερασιτεχνική. Η «Ένωση» δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε στον κρίσιμο αγώνα, με αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης να πάρει το Κύπελλο.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και η Πυλαία προηγήθηκε με 4-3 με τον Τσαμεσίδη. Ο Λέμος ισοφάρισε σε 5-5, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με δύο γκολ διαφοράς της «Ένωσης» (5-7, 7-9). Μάλιστα, αυτά έγιναν και τρία (7-10), με τον Μόγια να μειώνει για την ΑΕΚ και πάλι στα δύο. Ο Πλάθα τρία λεπτά πριν το τέλος, κέρδισε πέναλτι και τη δίλεπτη του αντιπάλου, με τον Τζηρά να σκοράρει παίρνοντας το ριμπάουντ από το δικό του χαμένο πέναλτι (9-11). Η Πυλαία, ωστόσο, ήταν αυτή που στο ημίχρονο μπήκε προηγούμενη στο σκορ με 12-9.

Η Πυλαία ξεκίνησε με δύο σερί γκολ και στο δεύτερο μέρος (9-14), με τον Πλάθα να πετυχαίνει το πρώτο της «Ένωσης» στο 4’ (10-14). Ο Μόγια μείωσε στα τρία τέρματα (12-15) και με τον Καλόμοιρο στα δύο (15-17). Στο 15’ ο Άντζελιτς απέκρουσε πέναλτι, ενώ ο Τζηράς ένα λεπτό αργότερα έχασε πέναλτι. O Τζηράς στο 23′ μείωσε στο γκολ (16-17), με την Πυλαία ωστόσο να παραμένει σταθερά μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη και το Κύπελλο με 21-20.

AEK – ΑΕΣΧ Πυλαίας 20-21.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 5-5, 6-8, 7-10, 9-12 (ημ.), 11-15, 13-16, 15-17, 15-17, 16-19, 20-21.