Οι παίκτες του Κόντε έδειξαν να «καθαρίζουν» την... μπουγάδα στο πρώτο μέρος, όταν ο Κάρλος Τέβεζ με εκτέλεση πέναλτι στο 37’ και ο Πογκμπά τρία λεπτά αργότερα (μετά από λάθος του Κουαρδάδο) έδωσαν... αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα τους.

Κι εκεί που οι «βιόλα» έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, έφεραν τα πάνω-κάτω στην Φλωρεντία, με τους φίλους τους να «τρελαίνονται», σε διάστημα 14 λεπτών! Ο Ρόσι στο 66’ μείωσε στο σκορ από την άσπρη βούλα και έδωσε νέο ενδιαφέρον, ενώ στο 76’ ισοφάρισε με εκπληκτικό σουτ! Πριν καλά-καλά οι παίκτες του Κόντε καταλάβουν τι έγινε, ο Χοακίν έφερε... τούμπα το ματς, δύο λεπτά αργότερα, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» για την Φιορεντίνα πέτυχε ξανά ο Ρόσι, γράφοντας στο 80’ το τελικό 4-2, ολοκληρώνοντας έναν επικό θρίαμβο!

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, ο Τζιλαρντίνο το πήρε ξανά πάνω του και με δύο δικά του τέρματα οδήγησε την Τζένοα στη νίκη με σκορ 2-1 κόντρα στην Κίεβο. Η Μπολόνια με τον Παναγιώτη Κονέ βασικό και τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να μπαίνει ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος, δεν τα κατάφερε κόντρα στην νεοφώτιστη Σασουόλο, όπου ηττήθηκε 2-1. Μεγάλο διπλό για την Σαμπντόρια στο 90+6’ με εκτέλεση πέναλτι απέναντι στην Λιβόρνο, ενώ σπουδαίο ματς για την Βερόνα (εκτός ήταν ο Βαγγέλης Μόρας) που επικράτησε στο φινάλε 3-2 της Πάρμα.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρόμα - Νάπολι 2-0 (45'+4 και 71' πέν. Πιάνιτς)

Σάββατο
Κάλιαρι - Κατάνια 2-1 (26' Ιμπάρμπο, 84' Πινίγια / 5' Μπερχέσιο)
Μίλαν - Ουντινέζε 1-0 (22' Μπίρσα)

Κυριακή
Αταλάντα - Λάτσιο 2-1 (42' Τσιγκαρίνι, 84' Ντένις / 53' Μπράιαν Περέα)
Φιορεντίνα - Γιουβέντους 4-2 (66' πέν., 76' και 81' Τζουζέπε Ρόσι, 78' Χοακίν / 37' πέν. Τέβες, 40' Πογκμπά)
Τζένοα - Κιέβο 2-1 (22' και 51' Τζιλαρντίνο / 48' Μπερτιβόλιο)
Βερόνα - Πάρμα 3-2 (9' Κατσιατόρε, 61' πέν. και 88' πέν. Ζορζίνιο / 19' Παρόλο, 25' Κασάνο)
Λιβόρνο - Σαμπντόρια 1-2 (93' Σιλιγκάρντι / 19' πέν. Έντερ, 96' πέν. Πότσι)
Σασουόλο - Μπολόνια 2-1 (12' πέν. Μπεράρντι, 17' Φλόρο Φλόρες / 34' πέν. Ντιαμάντι)
Τορίνο - Ίντερ (21:45)