Στο μηδέν κατάφερε και κράτησε η Ουντινέζε του Ορέστη Καρνέζη την Γιουβέντους στο «Φρίουλι», με την ομάδα του Έλληνα τερματοφύλακα να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό μετά το μεταξύ τους 0-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Καρνέζη να αποκρούει το σουτ του Πογκμπά, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο ο διεθνής τερματοφύλακας δήλωσε… παρών όσες φορές χρειάστηκε. Έτσι οι «μπιανκονέρι» φτάνουν τους 50 βαθμούς και είναι πρώτοι στην βαθμολογία, με την Ρόμα να είναι δεύτερη στο -7.

Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης σκόραρε για την Ελλάς Βερόνα, αλλά η ομάδα του δεν τα κατάφερε και εν τέλει ηττήθηκε με 2-1 από την Παλέρμο.
Ο Έλληνας άσος άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Γκρέκο στο 8΄, με τους Ντιαμπαλά και Μπελότι στο 18΄ και στο 79΄ να «γυρίζουν» το ματς σε 2-1 υπέρ της Παλέρμο. Μόρας, Ταχτσίδης και Χριστοδουλόπουλος αγωνίστηκαν με τον τελευταίο να μπαίνει αλλαγή στο 5΄.

Δεν σηκώνει κεφάλι..
Δεύτερη σερί ήττα στο ιταλικό πρωτάθλημα έκανε η Ίντερ με 3-1 εκτός έδρας από την Σασουόλο, σε ένα ματς με πολλή ένταση στα τελευταία λεπτά, το οποίο οι δυο ομάδες το ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες.

Στο ημίχρονο η Σασουόλο είχε ήδη πάρει προβάδισμα με 2-0 από τα γκολ του Ζάζα στο 17΄ και του Σανσόνε στο 29΄. Η Ίντερ προσπάθησε να μειώσει στο δεύτερο ημίχρονο και το κατάφερε στο 83΄ με γκολ του Ικάρντι.

Ο Σανσόνε αποβλήθηκε στο 90΄ και άφησε με παίκτη λιγότερο την Σασουόλο, η οποία κέρδισε πέναλτι στο 90+2΄ και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 3-1. Ο Ντονκόρ ανέτρεψε τον Ζάζα και πήρε κόκκινη κάρτα στο 90+2΄, με τον Μπεραρντί από την άσπρη βούλα του πέναλτι να σκοράρει για τους γηπεδούχους.

Η 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SERIE A
Σάββατο 31/01

Τζένοα - Φιορεντίνα 1-1 (14΄Ταταρουσάνου (αυτ.) - 54΄Ροντρίγκεζ)
Ρόμα - Έμπολι 1-1 (57' Μαϊκόν - 39' Μακαρόνε)
Κυριακή 01/02
Σασουόλο 3-1 (17΄Ζάζα, 29΄Σανσόνε, 90+3΄Μπεραρντί – 83΄Ικάρντι)
Αταλάντα - Κάλιαρι 2-1 (18΄Μπιάβα, 90+4΄Πινίγια - 44΄Ντεσένα)
Παλέρμο - Ελλάς Βερόνα 2-1 (18΄Ντιαμπαλά, 79΄Μπελότι - 8' Ταχτσίδης)
Ουντινέζε - Γιουβέντους 0-0
Τσεζένα - Λάτσιο 2-1 (61΄Ντεφρέλ, 77΄(αυτ.) Καταλντί - 87΄Κλόζε)
Κιέβο - Νάπολι 1-2 (25΄Μπρίτος (αυτ.) - 18΄Τσεσάρ (αυτ.), 62΄ Γκαμπιαντίνι)
Τορίνο - Σαμπντόρια 5-1 (16΄, 29΄(πεν), 65΄ Κουαλιαρέλα, 75΄Αμάουρι, 90΄Πέρες - 77΄Μπα Ομπιάνγκ)
Μίλαν - Πάρμα 21:45