Με νίκες συνέχισαν η Κηφισιά και ο Πανιώνιος στην 5η αγωνιστική του Νοτίου (2ου) ομίλου της Super League 2.

To Σάββατο (19/10) η ομάδα του Σεμπαστιάν Λέτο σάρωσε εντός έδρας την Ηλιούπολη με 5-0, με τον Μάναλη να ανοίγει το σκορ στο 5’, ενώ όλα κρίθηκαν από νωρίς και ο Τετέι με δύο γκολ στο 23’ και το 31’ διαμόρφωσε το 3-0 του α’ ημιχρόνου.

Πόμπο στο 71’ και Παντελίδης στο 76’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Κηφισιάς, που έφτασε τους 13 βαθμούς και εξακολουθεί να μοιράζεται την κορυφή με τον Πανιώνιο, ο οποίος επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ Β’ στη Νέα Σμύρνη.

Γεμιστός με σουτ στο 10’ και Μπούσης στο 25’ με σουτ εκτός περιοχής σκόραραν για τους «κυανέρυθρους», με τον Γεμιστό να έχει νικηθεί από τον Θεοχάρη σε εκτέλεση πέναλτι δευτερόλεπτα πριν γίνει το 2-0, ενώ μείωσε ο Σόσα για το «Δικέφαλο» στο 40’.

Ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε ο Ενγκουέμ με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Κολιμάτση, αλλά και η ΑΕΚ Β’ έμεινε με 10 παίκτες ύστερα από την αποβολή του Μανίσα στο 45’, επίσης με απευθείας κόκκινη, για χτύπημα εκτός φάσης στον Γεμιστό. Οι «κιτρινόμαυροι» στο 73' είδαν να καταλογίζεται αρχικά πέναλτι για χέρι του Πότσι, αλλά με παρέμβαση του πρώτου βοηθού η διαιτητής Τσιοφλίκη πήρε πίσω την απόφασή της και υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς των φιλοξενούμενων.

Για τον 1ο (Βόρειο) όμιλο σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Διαγόρας με 2-1 επί του ΠΑΟΚ Β’.

Ο Τσιαντούλας στο 74’ άνοιξε το σκορ για τους Ροδίτες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο ο Ουρτάδο για τους «ασπρόμαυρους» στο 88’, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολιβέρι χάρισε το τρίποντο στον Διαγόρα.