Facebook Pixel Κολοσσός Ρόδου - ΑΕΚ: Απίστευτη ματσάρα - Πήρε το "θρίλερ" της χρονιάς η ΑΕΚ στο ντεμπούτο Σεγκούρα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-03-27 19:06:00

Ποδαρικό με δραματική νίκη επί του Κολοσσού στη Ρόδο (65-62) έκανε ο Κούρο Σεγκούρα στον πάγκο του Δικεφάλου, σε ένα τρομερό παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε.

Η ΑΕΚ πήρε το θρίλερ της σεζόν ως τώρα, με τον Κούρα Σεγκούρα να κάνει ποδαρικό με το δεξί στον πάγκο της Ένωσης και τους κιτρινόμαυρους να επικρατούν με 65-62 του Κολοσσού στη Ρόδο.

Ντέρμπι από την αρχή

Ο Κολοσσός μπήκε με ενέργεια στο ματς και κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί με 4-0 στο 2', με την ΑΕΚ να αντιδρά και να μειώνει σε 6-5 στο 3', αλλά τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ με 11-5 στο 5', με τον Ουίλιαμς να έχει φτάσει για τους Ροδίτες ήδη τους 7 πόντους στο ματς. Η Ένωση βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και με δύο τρίποντα των Ράουτινς και Φιλιππάκου πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 13-14 στο 9', με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους «κιτρινόμαυρους» να είναι μπροστά με 13-16.

Το... πάρτι του Ουίλιαμς και η απάντηση του Κολοσσού

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος, με την ΑΕΚ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και να παίρνει προβάδισμα στο 13' ακόμα και με 8 πόντους (16-24), με τον Κολοσσό να αντιδρά όμως άμεσα και μέσα σε δύο λεπτά να καταφέρνει με σερί 8-0 να ισοφαρίσει σε 24-24 και να «εξαφανίσει» την όποια διαφορά της Ένωσης. Μάλιστα οι γηπεδούχοι με το Ουίλιαμς να κάνει... πάρτι και να φτάνει τους 15 πόντους, διεύρυναν στο επιμέρους σκορ σε 12-0 φτάνοντας στο 17' στο 28-25. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω όμως και κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόσταση αναπνοής (32-31) στο 19', σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Σκληρές άμυνες και όλα ανοικτά στο φινάλε

Η ΑΕΚ έφερε «τούμπα» το ματς ολοκληρωτικά στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε με 34-39 στο 23', με τους Ράουτινς και Φιλιππάκο να φτάνουν τους 8 πόντους. Ο Κολοσσός όμως δεν άφησε τη Ένωση να ξεφύγει και μείωσε σε 38-39 στο 25', πριν ισοφαρίσει σε 42-42 στο 28', με τις άμυνες των δύο ομάδων να έχουν γίνει σκληρές πλέον και να μην αφήνουν διαδρόμους προς το καλάθι. Ο Ράουτινς όμως είχε βρει ρυθμό από την περιφέρεια, η ΑΕΚ είχε 4/7 τρίποντα στο δεκάλεπτο, με το σκορ να γίνεται 42-45 στο 29', με το τέλος της τρίτης περιόδου να ολοκληρώνεται με τι δύο ομάδες ισόπαλες με 45-45 και να αφήνουν τα πάντα ανοικτά για το φινάλε του ματς.

Η ματσάρα της χρονιά και νικηφόρο ντεμπούτο για Σεγκούρα

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έκαναν την εμφάνισή τους και τα νεύρα, απόρροια της έντασης που υπήρχε και τον σημαντικότητα του ματς, με την ΑΕΚ να χρεώνεται με δύο τεχνικές ποινές και τον ρυθμό να χαλάει. Οι «μάχες» στο παρκέ έδιναν και έπαιρναν, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς. O Φιλιππάκος στο 35' διαμόρφωσε το 50-52, σε μία περίοδο που οι πόντοι ήταν με το... σταγονόμετρο, με τον Ουίλιαμς στον αιφνιδιασμό στο 37' να ισοφαρίζει σε 55-55 και να μετατρέπει σε «θρίλερ» τα τελευταία 3 λεπτά. Ο Φλιώνης στο 38' έκανε το 55-57, όμως ο Φλόιντ με δύο συνεχόμενες τρίποντες «βόμβες» 1:44 πριν λήξη διαμόρφωσαν το 61-57, με τον Χάμερ να απαντάει 11" μετά με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. και να κάνει το 61-60. Ο Μίλερ με 1/2 βολές 1:17 πριν το τέλος διαμόρφωσε το 62-60, με τον Φλιώνη στα 52,6" από την γραμμή να ισοφαρίζει σε 62-62. Ο Φλόιντ έκανε λάθος στην επίθεση του Κολοσσού, με τον Μαυροειδή στα 14,5" ανενόχλητος να κάνει το 62-64. Ο Ουίλιαμς υπέπεσε σε ακόμα ένα λάθος, με τον Πετρόπουλο με 1/2 βολές στα 7,3" να διαμορφώνει το 62-65, τον Τιλί να αστοχεί στο φινάλε και την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-31, 45-45, 62-65