Ο Τολιόπουλος έκανε... το ματς της ζωής του, όμως το Περιστέρι χάρη στο φόλοου του Μίρο Μπιλάν στα 1,4'' πριν τη λήξη έδωσε τη νίκη κόντρα στον Άρη με 92-90 στο εναρκτήριο ματς της 8ης αγωνιστικής.

Ο 26χρονος γκαρντ του Άρη τελείωσε το παιχνίδι με 38 πόντους και 9/15 τρίποντα, έχοντας ακόμα 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη σε 38'21'' στο παρκέ σε μια ασύλληπτη εμφάνιση με ρεκόρ καριέρας. Όμως στο φινάλε το καλάθι του Μπιλάν (13π.) έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι, που έφτασε στο 4-2, ενώ ο Άρης πήγε στο 3-3.

Για τους νικητές ξεχώρισε επιθετικά ο Μάρκους Ντένμον με 23 πόντους, ο Αγραβάνης είχε 14 και οι Μωραΐτης, Κασελάκης από 12 πόντους, ενώ για τον Άρη, πέραν του Τολιόπουλου ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ έβαλε 12 πόντους στο ντεμπούτο του και οι Σανόγκο, Καββαδάς, Νότε είχαν έκαστος από 10 πόντους.

Πάνω... κάτω στο πρώτο ημίχρονο

Με τον Τολιόπουλο να ξεκινάει ζεστός με 8 πόντους και δύο τρίποντα ο Άρης προηγήθηκε 7-12, ενώ ο Ντένμον απαντούσε με τον ίδιο τρόπο για το 16-18. Ο Μήτρου-Λονγκ πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο για τους «κιτρινόμαυρους», όμως το Περιστέρι με σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου έκανε το 23-21.

Με Μπιλάν και Τζούστον το σερί άνοιξε κι άλλο (28-21), με τον Μωραΐτη να στέλνει τη διαφορά στο +8 (34-26). Σε εκείνο το σημείο, κι ενώ ο Άρης... ψαχνόταν οι Τολιόπουλος και Νότε ανέλαβαν δράση βάζοντας την ομάδα τους ξανά μπροστά με 39-40. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει... τρελό ρυθμό και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 53-44 καθώς βρήκε σκορ από τα σουτ των Κασελάκη και Ντένμον.

Πήρε... φωτιά ο Τολιόπουλος και ντέρμπι ως το τέλος

Επεισοδιακά ξεκίνησε η τρίτη περίοδος λόγο του μίνι επεισοδίου ανάμεσα σε Σανόγκο και Ραντάνοφ, ενώ στο 24' (57-49) ο Νότε πέρασε στον πάγκο εξαιτίας των 4 φάουλ του. Ο Τολιόπουλος όμως ήταν «καυτός» και.. άπιαστος από τα 6,75μ. και με διαδοχικά τρίποντα και φτάνοντας τα 8/11 με 33 πόντους, ο Άρης μείωσε αρχικά (62-60) και προσπέρασε εκ νέου με 64-70. Η τρίτη περίοδος όμως έκλεισε στο 71-72 χάρη στο τρομερό buzzer-beater τρίποντο του Πουλιανίτη.

Το προβάδισμα άλλαξε έξι φορές χέρια στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου (78-80), δείγμα του ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ο Μωραΐτης με δύο τρίποντα έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στο δεκάλεπτο με 89-85 στο 38' και με 1/2 βολές έγραψε το 90-87, με τον Χόρκλερ να ισοφαρίζει με τρίποντο στα 28'' πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Μωραΐτης έχασε ένα φαινομενικά εύκολο λέι απ, όμως ο Μπιλάν με το φόλοου έδωσε το προβάδισμα με 92-90. Στο 1,4'' που απέμεινε και μετά το τάιμ άουτ του Καστρίτη, ο Χόρκλερ πήρε το τρίποντο υπό καλές προϋποθέσεις, όμως το σουτ του βρήκε σίδερο.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90.