Facebook Pixel Τελικά, είναι από άλλον πλανήτη! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2012-10-21 01:18:00

Τελικά, είναι από άλλον πλανήτη! (ΒΙΝΤΕΟ)

Σε μία φοβερή ματσάρα που έληξε 5-4, η Μπαρτσελόνα επικράτησε εκτός έδρας της Λα Κορούνια, με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει τρία γκολ! Το παιχνίδι είχε γκολάρες, πέναλτι, αποβολή, δοκάρια και ένα… σούπερ αυτογκόλ.

Οι Καταλανοί μπήκαν… φορτσάτοι και πριν περάσουν είκοσι λεπτά, προηγούνταν ήδη 3-0 με τέρματα των Άλμπα στο 3΄, Τέγιο στο 8’ και Μέσι στο 18’. Κάπου εκεί όμως χαλάρωσαν και έδωσαν δικαιώματα. Στο 26’ ο Πίτσι με πέναλτι, που δεν φάνηκε να υπάρχει, μείωσε σε 3-1, ενώ ο Μπεργαντίνος στο 37’ έκανε το 3-2. Εκεί όμως ήρθε η απάντηση της Μπάρτσα, με τον Φάμπρεγκας στο 43’ να βγάζει φοβερή κάθετη στον Μέσι και αυτός να τελειώνει ιδανικά την φάση για το 4-2.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Πίτσιο μείωσε με απευθείας φάουλ στο 47’ σε 3-4, ενώ δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε άδικα ο Ματσεράνο. Το αριθμητικό μειονέκτημα πάντως δεν επηρέασε ιδιαίτερα τον Μέσι, ο οποίος στο 52’ είχε δοκάρι με φάουλ, ενώ στο 77’ πέτυχε με ωραία ατομική ενέργεια το 3-5. Το τελικό 4-5 διαμορφώθηκε με τον Άλμπα να… κρεμάει τον Βαλντέζ, σε ένα μοναδικό αυτογκολ.

Πλέον, η «Μπάρτσα» διατηρήθηκε στο +8 από την Ρεάλ, που νωρίτερα επικράτησε 2-0 της Θέλτα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και ανέβηκε στο +3 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, που φιλοξενείται την Κυριακή (21/10) από την Σοσιεδάδ.