Facebook Pixel «Ροπαλιά» ΠΑΟΚ στον Ηρακλή!
Άλλα Σπορ
| 2011-03-26 22:50:00

«Ροπαλιά» ΠΑΟΚ στον Ηρακλή!

Ο ΠΑΟΚ έσπασε την αρνητική παράδοση κερδίζοντας μετά από 7 χρόνια τον Ηρακλή με 3-2 κάνοντας την ανατροπή μέσα στο άδειο κλειστό της Πυλαίας.

Ο Βασίλης Πλίκας για μια ακόμη φορά ερχόμενος από τον πάγκο βοήθησε την ομάδα του να αλλάξει τη ροή ενός αγώνα, ενώ ο Ηρακλής μετά την κακή του εκκίνηση, έπαιξε πολύ καλά στα δύο επόμενα σετ (είχε πάρα πολλά μπλοκ) ωστόσο από τα μισά του δ' σετ παρουσίασε και πάλι αρκετά προβλήματα.

Ο Ηρακλής παρά την ήττα του παρέμεινε στην πρώτη θέση και θέλει ένα βαθμό για να είναι 100% πρώτος στην κανονική περίοδο (υστερεί μόνο σε ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό), ενώ ο ΠΑΟΚ είναι σίγουρα στην τετράδα και αναλόγως των αποτελεσμάτων της τελευταίας αγωνιστικής θα ξέρει ποια θέση θα καταλάβει.

Τα σετ : 25-17, 20-25, 19-25, 25-22, 15-13.

Επίκουρος – Απόλλων Καλαμαριάς 3-0

Ο Επίκουρος διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες που έχει για την παραμονή στην Volleyleague, αφού κέρδισε με 3-0 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και με το τρίποντο που πήρε μείωσε τη διαφορά του από τον Κοκκινόμαυρους στους δυο πόντους.

Ετσι λοιπόν όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, όπου ο Επίκουρος αγωνίζεται στην Πάτρα με την ΕΑΠ Λουξ, ενώ ο Απόλλωνας υποδέχεται στην Καλαμαριά τον Πανελλήνιος ΓΣ.

Ο Απόλλωνας την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία (ή ήττα του Επίκουρου), ενώ ο Επίκουρος θέλει νίκη με καθαρό σκορ (3-0, 3-1) στην Πάτρα και ήττα του Απόλλωνα.

Τα σετ: 27-25, 25-22, 25-19

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Λαμία 1-3

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Λαμία, με την ομάδα της Ρούμελης μετά και το αποτέλεσμα στα Βασιλικά να εξασφαλίζει την 6η θέση στην κανονική περίοδο.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 21-25, 15-25

Άρης – ΕΑ Πατρών 2-3

Η ΕΑ Πατρών Λουξ κέρδισε μεν τον Αρη στα Βασιλικά, αλλά με τα δύο σετ που έχασε, απώλεσε οποιαδήποτε ελπίδα είχε για να προλάβει την τετράδα των πλέι οφς (ούτως ή άλλως δεν την ευνόησαν και τα αποτελέσματα).

Τα σετ: 19-25, 28-26, 26-24, 22-25, 9-15