Facebook Pixel Άλωσε... το Αλεξάνδρειο!
Life
| 2011-04-30 18:57:00

Άλωσε... το Αλεξάνδρειο!

Το Μαρούσι επικράτησε του Άρη με 86-72 μέσα στο Αλεξάνδρειο, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στα ημιτελικά της Α1 και την Τετάρτη θα διεκδικήσει μέσα στην έδρα του το sweep.

Η «εφτάψυχη» ομάδα του «μάγου» Βαγγέλη Αλεξανδρή έδειξε να ξεπερνά πλέον ολοκληρωτικά τις απώλειες βασικών στελεχών (Κόμματος, Χουέρτας, Κλεμέντε) και πλέον χρειάζεται μόλις μία νίκη για να προκριθεί στην επόμενη φάση, διεκδικώντας για την έξοδό του στην Ευρωλίγκα. Αν δηλαδή τον κερδίσει την Τετάρτη (4/5) στο κλειστό του Αγίου Θωμά, θα τον θέσει νοκ άουτ! Για τον Άρη, που πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο προσπάθησαν οι Σλούκας (18π.) και Ταπούτος (12π.).

Το Μαρούσι μπήκε αποφασισμένο στο παιχνίδι και στο δεύτερο λεπτό βρέθηκε να προηγείται με 2-6. Η είσοδος του Χρήστου Ταπούτου στο παρκέ, όμως,  έδωσε στον Άρη την απαιτούμενη ώθηση ώστε να πάρει τα ηνία και να προσπεράσει με 14-8 στο 5’. Οι φιλοξενούμενοι δεν πανικοβλήθηκαν και δεν έχασαν τον έλεγχο. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-22, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο-πόντο. Στο 13’ το Μαρούσι προηγήθηκε με 27-28 έπειτα από κάρφωμα του Μπάγκαριτς ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-42.

Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έμοιαζε… αφηνιασμένο στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και στο 25’ ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά (45-56). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το Μαρούσι δεν έλεγε να αφήσει το ματς από τα χέρια του (55-64 στο 30’).

Ό,τι και αν προσπαθούσαν οι παίκτες του Άρη δεν έπιανε τόπο. Αφενός μεν γιατί το Μαρούσι έπαιζε εξαιρετική άμυνα και αφετέρου γιατί ο Γκαγκαλούδης βρισκόταν σε μεγάλη μέρα. Ο πρώην γκαρντ των Θεσσαλονικέων δήλωνε «παρών» όποτε οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν να αντεπιτεθούν.

Το 62-70 του 35’ το έκανε με τρίποντο 62-73 και το 66-75 του 36’ το έκανε 66-77 με 2/2 βολές. Στην ύστατη προσπάθεια του Άρη στο 38’ (72-77), τη… σκυτάλη από τον Γκαγκαλούδη πήρε ο Μπάγκαριτς που πέτυχε ένα κάρφωμα και μια βολή βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη… Τελικό σκορ 72-86 και το Μαρούσι πραγματοποίησε το 1-0 στη σειρά και για την πρόκριση στα ημιτελικά θέλει ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά στο γήπεδό του.

Tα δεκάλεπτα: 25-22, 40-42, 55-64, 72-86.

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 10 (1), Ουίντερς 3 (1), Ταπούτος 12, Κινγκ, Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 9, Χαραλαμπίδης 7, Κασίροφ 2, Μπάβτσιτς 9, Σλούκας 18 (1).
Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σούμπτερ 8, Νοέας, Μπάγκαριτς 20, Ακεψημαΐδης, Μπάσντεν 13 (3), Χαριτόπουλος 11 (1), Γκαγκαλούδης 19 (2), Βαβάτσικος, Κογιαντίνοβιτς 15, Σιαμανδούρας.

ΠΗΓΗ: gazzetta.gr