Facebook Pixel Του έχει πάρει τον… αέρα, πήρε και το αβαντάζ!
Άλλα Σπορ
| 2011-04-02 21:27:00

Του έχει πάρει τον… αέρα, πήρε και το αβαντάζ!

Ο Ολυμπιακός με απίστευτη ανατροπή (από 0-2, 3-2), νίκησε τον Παναθηναϊκό για 4η φορά φέτος και τον περιμένει με πλεονέκτημα έδρας στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Κορυφαίος ο Ντεσπέιν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι, όμως ο Ολυμπιακός είπε την… τελευταία λέξη, όπως έχει γίνει σε όλες τις μεταξύ τους αναμετρήσεις την φετινή χρονιά. Οι ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αφού έχαναν με 2-0 σετ, ωστόσο επέστρεψαν και τελικά πήραν τη νίκη με 3-2.

Οι Πειραιώτες με τη νίκη αυτή τερμάτισαν δεύτεροι πίσω από τον Ηρακλή και πήραν πλεονέκτημα έδρας για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος, ενώ οι «πράσινοι» τερμάτισαν τρίτοι μπροστά από τον ΠΑΟΚ, που έχασε από την Κηφισιά με 3-0 σετ και «έκλεισε» την τετράδα των πλέι οφ.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν κάπως «μουδιασμένα» στο παιχνίδι, σε αντίθεση με το «τριφύλλι» που μπήκε… παθιασμένα και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούταν με 8-3. Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια βελτίωσε την υποδοχή του, όμως οι «πράσινοι» και πάλι βρήκαν λύσεις και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούταν με 16-9, ενώ τελικά πήραν και πολύ εύκολα το σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε καλύτερος, προηγήθηκε με 8-6 και 16-14, ωστόσο στο φινάλε  οι παίκτες του Γιάννη Λάϊου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, βελτίωσαν την υποδοχή και τις επιθέσεις του και τελικά πήραν το σετ με 25-21.

Το παιχνίδι ήταν πλέον στο 2-0 και σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από την Κηφισιά, ο Παναθηναϊκός ήθελε τη νίκη για να τερματίσει δεύτερος και να παίξει στα ημιτελικά με πλεονέκτημα έδρας απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» στο πρώτο τεχνικό τάιμ ήταν μπροστά στο σκορ με 8-7, ωστόσο στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν και πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 18-16. Σε εκείνο το σημείο όμως, το τάιμ άουτ του Λάϊου «ξύπνησε» τους παίκτες του και τελικά ο ΠΑΟ πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 18-19. Το ματς στη συνέχεια εξελίχθηκε σε «θρίλερ», ο Παναθηναϊκός είχε οκτώ φορές την ευκαιρία να… τελειώσει το ματς, όμως τελικά οι Πειραιώτες πήραν το σετ με 32-30 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι.

Το σετ αυτό άλλαξε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι στο τέταρτο σετ μπήκαν αποφασισμένοι και με την βοήθεια του κόσμου έπαιξαν, δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου να κάνουν το 2-2 με 25-17.

Έτσι λοιπόν, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αγχωμένες και με πολλά λάθη. Οι «αιώνιοι» πήγαιναν για λίγο χέρι – χέρι στο σκορ, μέχρι που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 4-6. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως επέστρεψαν γρήγορα και το ντέρμπι συνεχίστηκε, 6-6, 7-7 και 8-8.  Ο Ολυμπιακός τελικά κατάφερε να προηγηθεί με 11-9, ωστόσο το σερβίς του Ντεσπέιν στο φιλέ, έβαλε και πάλι το «τριφύλλι» στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες δεν… αγχώθηκαν, παρέμειναν ψύχραιμοι και συνεχώς μπροστά στο σκορ. Προηγήθηκαν με 14-12 και τελικά με πόντου του κορυφαίου Ντεσπέιν πήρε τη νίκη με 15-12.

Τα σετ: 14-25, 21-25,  32-30, 25-17, 15-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 23 (21/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. - 0% άριστες), Φράγκος 9 (9/20 επ., 60% υπ. - 25% άριστες), Φιλίποβ, Παπάζογλου 6 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (9/23 επ., 4 μπλοκ), Κουζούνης -λ 48% υπ. - 22% άριστες) / Κοκκινάκης, , Γιαμπλόνσκι 15 (12/15 επ., 2 μπλοκ, 427% υπ. - 21% άριστες), Εστράδα, Χαριτωνίδης 2, Σωτηρίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάιος): Πετρέας 15 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ., 2 άσοι, 56% υπ. - 31% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (17/41 επ., 3 άσοι), Γκενς 3, Πανταλέων 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Σάκι 12 (9/21 επ., 3 άσοι, 52% υπ. - 22% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (67% υπ. - 50% άριστες)/ Κόβατς 7, Ψάρρας, Ντονάς 1, Μηνούδης 1.