| 2018-04-04 23:45:00

«Αυτοκτόνησε» ο Ολυμπιακός κόντρα στη Ραβέννα!

Άδοξη ήττα με 3-1 στον πρώτο τελικό του Challenge Cup…

Και τώρα… Γολγοθάς για τον Ολυμπιακό!

Οι Πειραιώτες «πάλεψαν» όλα τα σετ στην Ιταλία, πήραν ένα, αλλά «αυτοκτόνησαν» στο τέταρτο σετ και ηττήθηκαν τελικά 3-1 από την έμπειρη Ραβέννα.

Ωστόσο, με την εικόνα τους έδειξαν πως στο κατάμεστο ΣΕΦ την επόμενη Τετάρτη (11/4), μπορούν να "ανατρέψουν" την εις βάρος τους κατάσταση και να κατακτήσουν το Challenge Cup!

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να νικήσουν είτε, φυσικά, 3-0, είτε, έστω, 3-1 σετ για να στείλουν τον τελικό στο "χρυσό" σετ.

Ο Οϊβάνεν κρατούσε στο σκοράρισμα τον Ολυμπιακό στην αρχή του πρώτου που πήγαινε ή στην ισοπαλία ή στο +1 για τους Ιταλούς. Στη συνέχεια, ανέλαβε το σκοράρισμα ο Ράουβερντινκ με τα δυνατά καρφιά του στην άμυνα της Ραβέννας και αντιδρούσε στις επιλογές του Ντιαμαντίνι. Ο Μπέμε πήρε τη «σκυτάλη» με το μπλοκ, όμως οι πολλές επιθετικές επιλογές της Ραβέννας και τα μπλοκ άουτ των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ τη διατηρούσαν στο +2.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +1 με τον Γερμανό κεντρικό, όμως οι Ιταλοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 5-1 και έφτασαν στο 19-16. Οι Πετρέας και Οϊβάνεν πρωτοστάτησαν σε ένα 4-0 του Ολυμπιακού που έφερε το 19-20 και το ματς πήγαινε πόντο πόντο στη συνέχεια, αλλά οι δύο λάθος άμυνες έφεραν το 26-24 για τη Ραβέννα.

Οι πόντοι των Ράουβερνινκ και Μπέμε και τα μπλοκ του Οϊβάνεν βοήθησαν τον Ολυμπιακό να προηγηθεί με +1 με +2 στην αρχή του δεύτερου σετ. Οι άμυνες του Αλεξίεφ διατηρούσαν αυτήν τη διαφορά για τους κυπελλούχους Ελλάδος και οι ξένοι των «ερυθρόλευκων» έκαναν ότι ήθελαν στην επίθεση. Έτσι, ο Αλεξίεφ έφερε το 9-14 για τον Ολυμπιακό, οι Ιταλοί μείωσαν σε -2 και εκεί άρχισαν τα «δικά» τους οι Οϊβάνεν, Πετρέας και Μπέμε και διατηρούσαν στο +4 με +5. Ο Πογλαχέν προσπαθούσε στη επίθεση της Ραβέννας, όμως αναγκαστικά υπέπεφτε σε λάθη και με τις προσπάθειες των Αλεξίεφ και Ράουβερτινκ, φτάσαμε στο 23-25 με το μπλοκ του Πετρέα.

Ο Ράουβερντινκ έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό στην αρχή του τρίτου σετ. Οι Μπέμε και Αλεξίεφ έδωσαν το +4 στον Ολυμπιακό με τα μπλοκ που έβγαζαν στους επιθετικούς της ιταλικής ομάδας. Στο 6-9, οι Ιταλοί έκαναν σερί 5-0 και προηγήθηκαν 11-10 με τους Ντιαμαντίνι και Μπούσεγκερ να κάνουν ότι θέλουν στην κακή άμυνα των παικτών του Μουνιόθ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 14-14 και στο 15-15 η Ραβέννα με 4-0 σερί έφτασε στο 19-15 με τα λάθη στην επίθεση των φιλοξενούμενων και τα σωστά τελειώματα των γηπεδούχων. Οι Ράουβερντινκ και Αλεξίεφ δεν τέλειωσαν σωστά τις επιθέσεις και φτάσαμε στο 25-20.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει τις λύσεις από τους ξένος τους και ξέφυγαν με +2 μέχρι τα μέσα του τέταρτου σετ. Ο Ντιαμαντίνι έδωσε προβάδισμα 8-7 στη Ραβέννα και οι Ιταλοί άρχισαν να διατηρούν το +1, όμως στο 10-9 ένα 4-0 σερί του Ολυμπιακού με πολλές επιθετικές λύσεις και τα συνεχόμενα μπλοκ έφτασε στο 10-13. Ο Ράουβερντινκ με τα μπλοκ του έφερε το 11-15 και ο Ολυμπιακός διατηρούσε το +2. Στο 16-17, ο Μπούσεγκερ πρωταγωνίστησε σε ένα 3-0 που έφερε το 19-17. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί και έκανε το 19-20 με τις προσπάθειες του Οϊβάνεν. Το λάθος του Ορτούνα έφερε το 19-22, ο Ντιαμαντίνι μόνος του σχεδόν έκανε το 23-22 και ο Μπούσεγκερ έκανε το 25-23.

Τα σετ: 26-24, 23-25, 25-20, 25-23

ΡΑΒΕΝΑ (Σόλι): Ορντούνα 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παχλαγέν 13 (10/25 επ., 3 άσσοι, 41% υπ. - 14% άριστες), Γκεοργκίεφ 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Ντιαμαντίνι 8 (6/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρεσάλ 13 (11/27 επ., 2 άσσοι, 45% υπ. - 30% άριστες), Μπούτσεγκερ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ) / Γκόι (λ, 45% υπ. - 30% άριστες), Ραφαέλι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκουτιέρεζ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Μπέμε 10 (5/15 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα, Αλεξίεφ 13 (13/26 επ., 72% υπ. - 32% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/27 επ., 56% υπ. - 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 30% υπ. - 26% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (57% υπ. - 0% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr