Facebook Pixel «Καθάρισε» με 3-0 την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός και προκρίθηκε στα προημιτελικά!
Άλλα Σπορ
| 2019-02-06 20:16:00

«Καθάρισε» με 3-0 την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός και προκρίθηκε στα προημιτελικά!

Μεγάλη εμφάνιση από τους Πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα 3-0 σετ στο Μετς στο ντέρμπι των «16» του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά της διοργάνωσης, περιμένοντας την κλήρωση της Πέμπτης.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς και έπαιρναν σημαντικές διαφορές από τα μισά του κάθε σετ. Σημαντική βοήθεια έδωσαν στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου οι δύο κεντρικοί Πανταλέων και Πελεκούδας.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 7-4 με τον Σαλάφζουν. Οι φιλοξενούμενοι με πλασέ του Γιάκομπσεν ισοφάρισαν σε 7-7, αλλά με τον Ιμπραχίμοβ η Ένωση βρέθηκε στο 10-7 πριν γίνει το 10-10 και προσπεράσει ο Παναθηναϊκός 12-13 με τον Στοΐλοβιτς.

Με τον Ανδρεόπουλο, οι «πράσινοι» έφτασαν στο 15-18 και το 17-20 με τον Γιορντάνοφ. Η ΑΕΚ μείωσε σε 22-23, αλλά ο Πελεκούδας έδωσε δύο σετ μπολ στους φιλοξενούμενους. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 24-24, όμως ο Πελεκούδας έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό

Τα σετ: 18-25, 20-25, 24-26

Πηγή: sport-fm.gr