Facebook Pixel Γλίτωσε το σοκ η Μακάμπι, «ανάσανε» ο Ζοτς!
| 2014-11-21 01:04:00

Γλίτωσε το σοκ η Μακάμπι, «ανάσανε» ο Ζοτς!

Η Μακάμπι προηγούταν σταθερά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά λίγο έλειψε να βρεθεί προ εκπλήξεως λόγω της κακής τελευταίας περιόδου. Εν τέλει επιβλήθηκε με 73-79 της Λιμόζ, στη Γαλλία.

Η κυριαρχία των Ισραηλινών ήταν απόλυτη, μετά το ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο, και έδειχναν πως έχει βάλει το “νερό στο αυλάκι”. Όμως οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 18-7 την τελευταία περίοδο για να περάσουν μπροστά με 66-64 στο 35ο λεπτό. Η ομάδα του Γκάι Γκούντες ξαναπήρε τα “ηνία” του αγώνα και απέφυγε την “αυτοκτονία”.

Κορυφαίος του αγώνα ο Σίλβεν Λάντεσμπεργκ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ. Αντίπαλον δέος ο Λίο Βέστερμαν που είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης αγωνίστηκε 13.4 λεπτά χωρίς να καταφέρει να κάνει πολλά πέραν του να σημειώσει 2 πόντους (1/2 διπ.), να μαζέψει 2 ριμπάουντ και να μοιράσει 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-42, 48-57, 73-79.
ΛΙΜΟΖ (Ντουπράζ): Σμιθ 10, Βέστερμαν 16 (3), Καμαρά, Μπατίστα 9, Μόερμαν 11 (1), Εστιέν, Κάρι 9 (1), Σάουθερλαντ, Μπουνγκού-Κολό 13 (3), Πλειστίντ 5, Καντέ, Ζερμπό
ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Πάργκο 13 (1), Χέινς 7 (1), Σμιθ 8, Ραντλ, Λίνχαρτ, Τάιους 9, Κοέν 7, Οχαγιόν 11 (1), Λάντεσμπεργκ 22 (4), Σχορτσιανίτης 2, Μάριτς.

Δεν είναι μόνο ο Γκούντελοκ…

Μπορεί μέσα στο Μόναχο να χρειάστηκε τα 10 τρίποντα του Γκοούντελοκ για να πάρει το “διπλό”, μέσα στο Μιλάνο, όμως, η Φενέρ έδειξε ότι έχει και εναλλακτικές λύσεις στην επίθεση και με τους Χίκμαν και Ερνέν να κάνουν εξαιρετική δουλειά με 14 και 12 πόντους, αντίστοιχα, επιβλήθηκε της Αρμάνι με 80-74.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (23-21), ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα του Ομπράντοβιτς επέβαλε απόλυτα το ρυθμό της και πήρε την κατάσταση στα χέρια της. Έτσι κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +7 (37-44), ενώ με επιμέρους σκορ 18-12 στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε και σε διψήφια διαφορά (49-62).

Η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, η Φενέρ έβρισκε πάντα τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα της και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 37-44, 49-62, 74-80.

Πηγή: ebasket.gr