Facebook Pixel Sportdog.gr | Ματσάρα στο Ισραήλ με νικήτρια τη Μακάμπι
| 2017-12-07 23:15:00

Ματσάρα στο Ισραήλ με νικήτρια τη Μακάμπι

Έβδομη νίκη για τους Ισραηλινούς.

Ένα πραγματικό ντέρμπι πραγματοποιήθηκε στο Ισραήλ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνέχεια κοντά στο σκορ, όμως η Μακάμπι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ήταν πιο σοβαρή και πήρε τη νίκη με 94-91 απέναντι στην Βαλένθια, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 14-10, με το τρίποντο του Βίβες, ενώ οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν γρήγορα σε 14-14 με 4 πόντους του Παρακχούσκι, στο 5′. Το παιχνίδι συνεχίστηκε ισόπαλο μέχρι οι Ντιμπαρτολομέο και Τόμας σκοράρουν για το 25-21, στο 10′. Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να ξεφύγουν, όμως οι “πορτοκαλί” πίεσαν και δεν τους το επέτρεψαν και ισοφάρισαν σε 33-33, με τον Ρούντεζ. Οι γηπεδούχοι πήραν μία μικρή διαφορά  3 πόντων, όταν ο Κέιν έκανε το 44-41, ενώ ο αγώνας έφτασε και πάλι στην ισοπαλία με 44-44, στο 19′. Το σκορ για το πρώτο ημίχρονο ήταν το 46-46 και το διαμόρφωσε ο Παρακχούσκι με δίποντο.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10-2 και προηγήθηκαν με 54-46, ενώ τέλος σε αυτό έβαλε ο Σαν Εμετέριο που μείωσε σε 57-51, με 5 προσωπικούς του πόντους, στο 22′. Ο Ισπανός ήταν αρκετά ζεστός και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι όταν έκανε το 62-60, με τον Μπόλντεν να απαντάει για το 64-60. Ο Κόουλ στο τέλος του δεκαλέπτου με δίποντο διαμόρφωσε το 69-65, στο 30′. Ο Τάιους βρήκε τους πρώτους του πόντους και έφερε το +5 (77-72), ενώ ο Ρολ άνοιξε και άλλο την “ψαλίδα” για το 84-77, στο 37′. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Τζάκσον με 2 βόλές έδωσε σημαντική ανάσα στην ομάδα του και έκανε το 90-81, ενώ ο Κόουλ με τον ίδιο τρόπο σφράγισε τη νίκη για το 94-86, με 25″ για το τέλος. Το τελικό 94-91 διαμόρφωσε ο Βαν Ρόσομ με τρίποντο στη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 46-46, 69-65, 94-91.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 20 (2), Ρολ 8 (6 ασίστ), Κέιν 2, Τάιους 6 (8 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολόμενο 6 (1), Κοέν, Κόουλ 12 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλντεν 5 (1), Παραχούσκι 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές0, Τζάκσον 21 (2).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 7 (1), Βαν Ρόσομ 3 (1), Ρούντεζ 3 (1), Βίβες 11 (3), Μαρτίνεθ 6 (2), Σαν Εμετέριο 15 (2), Πλάις 8 (7 ριμπάουντ), Γκριν 24 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 12/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, κανένα λάθος σε 27 λεπτά), Ντόρνεκαμπ 6 (2), Χλίνασον 8.

Πηγή: ebasket.gr