Facebook Pixel Sportdog.gr | Ομαλή... προσγείωση για Ολυμπιακό στην Πάτρα μετά τη Χίμκι
| 2018-01-21 18:49:00

Ομαλή... προσγείωση για Ολυμπιακό στην Πάτρα μετά τη Χίμκι

Νίκησαν με 73-87 οι ερυθρόλευκοι στην Πάτρα.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά πήγαιναν χεράκι χεράκι στο σκορ (6-6). Σ΄εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και με καλάθι του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με double σκορ (7-14). Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με εννιά πόντους (17-26).

Η ομάδα του Πειραιά ήταν εκπληκτική στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με πρωταγωνιστή τον Κάιλ Ουίλτζερ (3/3 τρίποντα, 1/1 δίποντα) προηγήθηκε με 25 πόντους (18-43). Ο Προμηθέας αντέδρασε και με ένα εκπληκτικό σερί 17-0 ξανά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι (35-43).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέκαμψε στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και με σερί 7-0 “εκτόξευσε” ξανά τη διαφορά (36-52). O Προμηθέας, όμως, δεν άφηνε τον Ολυμπιακό και με συνεχόμενα τρίποντα έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα (53-62) και την κράτησαν σ΄αυτά τα επίπεδα μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (55-63).

Ο Προμηθέας προσπαθούσε να πλησιάσει όσο μπορούσε στο σκορ (58-66), αλλά οι “ερυθρόλευκοι” με τον “καυτό” Κάιλ Ουίλτζερ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά (58-71). Στα τελευταία λεπτά πήρε το “όπλο” του ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με δύο τρίποντα κράταγε σταθερά το προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο (70-82).

Οι “ερυθρόλευκοι” κράτησαν τα ηνία μέχρι και το τέλος και πανηγύρισαν τη νίκη με 87-73.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΎ:  17-26 (στο 10'), 36-45 (στο 20'), 55-63 (στο 30')

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Προμηθέας προσπαθούσε να πλησιάσει όσο μπορούσε στο σκορ (58-66), αλλά οι “ερυθρόλευκοι” με τον “καυτό” Κάιλ Ουίλτζερ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά (58-71) στα μισά της τρίτης περιόδου κόβοντας τον βήχα στους γηπεδούχους.

ΓΙΑΤΙ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Στα τελευταία λεπτά πήρε το “όπλο” του ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με δύο τρίποντα κράτησε σταθερά το προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: O Kάιλ Ουίλτζερ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τον Ολυμπιακό με 17π. και 2 ριμπ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Βασίλης Σπανούλης (18π.) πήρε το... όπλο στο τέλος, ώστε να μην απειληθεί η ομάδα του.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Με 40% στα δίποντα ο Προμηθέας θα ήταν αδύνατο να πετύχει κάτι καλό κόντρα στον Ολυμπιακό. Τρομερά άστοχοι οι Πατρινοί.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Πολύ ωραία ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους του Προμηθέα στο Δ.Τόφαλος.