Facebook Pixel Sportdog.gr | «Κλείδωσε» την τετράδα ο ΠΑΟΚ - Ιστορική νίκη με Λαύριο, με 34 πόντους του Πέτεγουεϊ!
| 2018-04-15 20:02:00

92-87 απέναντι στο μαχητικό Λαύριο στο Παλατάκι.

Από νίκη σε νίκη ο ΠΑΟΚ… Ο “Δικέφαλος” -έχοντας σε φοβερή μέρα τον Τέραν Πέτεγουεϊ που πέτυχε 34 πόντους– επικράτησε εντός έδρας του Λαυρίου με 92-87 και αυτό ήταν το έβδομο σερί θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα. Οι “ασπρόμαυροι” (προηγήθηκαν με 79-63 αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 86-83) εξακολουθούν να βρίσκονται μέσα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας έχοντας ως στόχο να κατακτήσουν την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο.

Το ματς ξεκίνησε με τον Τζάκσον να χρεώνεται γρήγορα με δύο φάουλ, ο Πέτεγουεϊ έκανε το 5-0 ενώ ο Νουάμου μείωσε σε 7-5. Στο 9-5 χρεώθηκε με δύο φάουλ ο Κακλαμανάκης, τον οποίο γενικώς οι συμπαίκτες του “έψαχναν” αρκετά στο ξεκίνημα του αγώνα. Το 11-5 έγινε από τον Πέτεγουεϊ (επτά πόντοι), το Λαύριο ισοφάρισε (13-13) αλλά ξανά σκόραρε ο Πέτεγουεϊ (15-13, με 9 πόντους του Αμερικανού). Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +10 (24-14) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 27-16 με τρίποντο του Γκος στην εκπνοή.

Ο Πέτεγουεϊ ήταν “ζεστός” διαμορφώνοντας το 29-16, ο Μουρ έγραψε το 29-20 ενώ ο Νουάμου “έφερε” τους φιλοξενούμενους στο -3 (29-26). Στο 14′ το σκορ ήταν 33-31 και στο 16′ ο Γκος ευστόχησε για τρεις (38-33, με τον Τζάκσον νωρίτερα να χρεώνεται με τρίτο φάουλ και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για διαιτητικές αποφάσεις). Οι “ασπρόμαυροι” πήραν ένα +7 (44-37) και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 44-43.

Ο Νίξον έδωσε το προβάδισμα (44-46) στο Λαύριο (για το σύνολο του Σερέλη στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισε ο Μουρ με 12 πόντους) ενώ στην συνέχεια έγινε το 44-50. Ο Πέτεγουεϊ “ξεκόλλησε” (46-50) τον “Δικέφαλο”, ακολούθησε καλάθι του Κακλαμανάκη (46-52) και στο 50-56 χρεώθηκε με τεχνική ποινή (50-57) ο πάγκος του ΠΑΟΚ καθώς διαμαρτυρήθηκε για φάουλ. Υπήρχαν υβριστικά συνθήματα σε βάρος του διαιτητή Πηλοίδη ενώ στο 25′ ο Πέτεγουεϊ διαμόρφωσε το 54-57.

Ο Αμερικανός (17 πόντοι) έκανε -και- το 56-57 λίγο μετά το 26′ και ο Κρουμπάλι ήταν ο υπεύθυνος για το 58-57. Ο Πέτεγουεϊ κάρφωσε (60-57), έπειτα από το 12-0 σερί των γηπεδούχων (62-57) το Λαύριο μείωσε σε 62-58 και αυτό ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου (62-58 στο 30′).

Με τρίποντο του Πέτεγουεϊ που είχε πάρει… φόρα (22 πόντοι) διαμορφώθηκε το 65-58, ο Μουρ πέτυχε δύσκολο καλάθι (65-60) αλλά ξανά ο Πέτεγουεϊ έδωσε την λύση στον ΠΑΟΚ (69-60 και 70-60). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 70-63 και η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με 16 πόντους (79-63 στο 37′) βάζοντας κάπου εκεί τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα. Το Λαύριο, πάντως, “ψαλίδισε” την διαφορά (81-76 λίγο πριν το 39′ και 84-80 στα 23” πριν την λήξη), στα 22” Πέτεγουεϊ με βολές έγραψε το 86-80 και στα 16” έγινε το 86-83 με καλάθι και φάουλ του Νίξον. Στα 12” ο Τσόχλας ευστόχησε σε δύο βολές (88-83)  και ο “Δικέφαλος” ήταν ο νικητής με 92-87.

ΠΑΟΚ: Πέτεγουεϊ 34 (3), Χρυσικόπουλος 8, Τσόχλας 7 (1), Τζάκσον 3 (1), Γκος 10 (2) , Κρουμπάλι 2, Μαργαρίτης 10, Ζάρας 9 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4

ΛΑΥΡΙΟ: Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 9, Μέιερ 9 (1), Ουίγκινς 12 (2), Νουάμου 14 (2), Μεχίντι 1, Κουζέλογλου, Νίξον 18 (2), Γιαννακόπουλος , Μουρ 22 (1)

Δεκάλεπτα: 27-16, 44-43, 62-58, 92-87

Πηγή: ebasket.gr