Facebook Pixel Sportdog.gr | Χωρίς φρένα ο Παναθηναϊκός - Σάρωσε το Λαύριο με +54 και τερμάτισε αήττητος!
| 2018-05-13 18:42:00

Χωρίς φρένα ο Παναθηναϊκός - Σάρωσε το Λαύριο με +54 και τερμάτισε αήττητος!

Εμφατική νίκη με 111-57 για το Τριφύλλι, που έκανε το 26-0 στη regular season!

Ο Παναθηναϊκός «έκλεισε» την regular season με 26-0, «διαλύοντας» εκτός έδρας το Λαύριο με +54 (111-57). Με σπασμένα τα φρένα στα πλέι οφ οι «πράσινοι», πρώτοι σκόρερ οι Τζέιμς - Παππάς.

Το «τριφύλλι» μετά το... σόου απέναντι στην ΑΕΚ συνέχισαν τις υψηλές πτήσεις και επιβλήθηκε με εντυπωσιακό τρόπο του Λαυρίου για το 26-0. Έτσι, οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν αήττητοι την σεζόν, φτάνοντας σε μια επίδοση που είχε να σημειωθεί από τη σεζόν 2010-2011, όταν την είχε κάνει ο Ολυμπιακός.Ο Παναθηναϊκός  ως 1ος θα παίξει στα πλέι οφ με τον 8ο Κολοσσό Ρόδου. Στην αντίπερα όχθη, το Λαύριο με ρεκόρ 14-12 τερμάτισε 6ο και θα παίξει με τον 3ο Προμηθέα Πατρών με μειονέκτημα έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς πολύ σοβαρά, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και πήραν μεγάλο προβάδισμα από νωρίς (0-12 στο 5' και 10-22 στο 10'). Στο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» είχαν 4/7 τρίποντα και έναν Κέι Σι Ρίβερς να παίζει πολλές καλές άμυνες. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι, ενώ είχαν και 8 λάθη στην πρώτη περίοδο.

Ο Νίκος Παππάς έδωσε τον τόνο με 7π. και το «τριφύλλι» μεγάλωσε κι άλλο τη διαφορά (14-31 στο 12'). Όμως, η... πράσινη καταιγίδα ήρθε στη συνέχεια, με το σύστημα με τους τρεις γκαρντ να αποφέρει καρπούς στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ. Ένα εντυπωσιακό 14-0 των φιλοξενούμενων διαμόρφωσε το +29 του 14' (16-45), με τον Τζέιμς Γκιστ λίγο αργότερα να σπάει το... φράγμα των 30 πόντων διαφοράς (17-48 στο 16'). Το ημίχρονο «έκλεισε» με σκορ 26-59, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να είναι ασταμάτητος και να παίρνει τρομερό ρυθμό μέσα από την άμυνα του, με το Λαύριο να μοιάζει «σοκαρισμένο», να κάνει λάθη (14λ.) και να μην έχει ρυθμό έξω από τα 6,75μ. (1/12 3π.). Πρώτος σκόρερ του ημιχρόνου ήταν ο Παππάς (12π. με 1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/4 βολές).

Η κατάσταση στην επανάληψη δεν άλλαξε. Στο 26', με τον Κρις Σίνγκλετον να έχει πάρει την σκυτάλη στην επίθεση, η ομάδα του Πασκουάλ πέρασε για πρώτη φορά τους 40 πόντους διαφοράς (34-75 στο 26') και δεν άφηνε με τίποτα το πόδι από το γκάζι, έχοντας 11/19 3π. Εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» στο +45 (42-87), με τον Μουρ (18π., 4ρ.) να είναι ο μόνος που γλίτωνε από το... ναυάγιο.

Ο Ζακ Όγκαστ ντύθηκε εκτελεστής με διαδοχικά καρφώματα, αλλά και... δημιουργός για ένα άλεϊ ουπ με τον Θανάση Αντετοκούνμπο με τη διαφορά να ξεπερνάει και τους 50π. (42-93 στο 22'). Οι «πράσινοι» δεν άφησαν στιγμή το... γκάζι και έκαναν το 26-0 στο πρωτάθλημα με εμφατικό τρόπο (57-111).

Τα Δεκάλεπτα: 10-22, 26-59, 42-87, 57-111

ΠΗΓΗ: sdna.gr