Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το... θρίλερ η Αρμάνι στην Τουρκία
| 2018-11-15 21:31:00

Πήρε το... θρίλερ η Αρμάνι στην Τουρκία

Αγχώθηκαν, αλλά νίκησαν στην Νταρουσάφακα 92-98.

Η Νταρουσάφακα ήταν... σκληρό καρύδι, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε τις κατάλληλες λύσεις και έφυγε από την Τουρκία με το διπλό (98-92). Πρωταγωνιστές για ακόμα μία φορά οι Μάικ Τζέιμς και Βλάντιμιρ Μίτσοφ.

Με την ευστοχία στο τρίποντο να εξελίσσεται στο κεντρικό της «όπλο» (18/32), η Μίλανο επικράτησε της Νταρουσάφακα με 98-92 και ανέβηκε στο 5-2 στη Regular Season της Euroleague. H ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στους γηπεδούχους, που ήταν μαχητικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στο τέλος κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς και να συνεχίσει την καλή της πορεία στη κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση. Καλός αλλά... άστοχος ο Μάικ Τζέιμς (21 πόντοι με 1/10 δίποντα, 4/8 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) και ακόμα μία θετική εμφάνιση από τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ (20 πόντοι, 4/6 τρίποντα). Στους 17 σταμάτησε ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ξεχώρισε ο Μάικλ Έρικ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ) από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 1-6.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και στην πρώτη περίοδο επέβαλλαν τον ρυθμό τους, βρίσκοντας σκορ από το τρίποντο (6/8) και τον Τζέιμς (8π.). Έτσι, οι Ιταλοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (19-26).

Με τον Νέντοβιτς να... πυροβολεί (4/4 τρίποντα), η Μιλάνο ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-35, 12'). Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι δεν μπόρεσε να ξεφύγει πάντως περισσότερο, καθώς οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν. Με πρωταγωνιστή τον ΜακΚάλουμ, η «Νταρού» μείωσε στους τέσσερις (47-51, 18'), με το ημίχρονο πάντως να βρίσκει την Μιλάνο στο +5 (49-54).

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σταθερά σε θέση οδηγού, όμως το σκορ δεν ξέφυγε, καθώς η Νταρουσάφακα ήταν συνεχώς κοντά στους Ιταλούς. Οι Τούρκοι μείωσαν μάλιστα στον πόντο (61-62, 26'), ενώ στο 30ο λεπτό πέρασαν και μπροστά στο σκορ (69-68).

Το παιχνίδι είχε πάρει τον χαρακτήρα του ντέρμπι, αλλά η Μιλάνο ήταν αποφασισμένη για το διπλό. Με διαδοχικά σουτ από τους Τζέρελς και Μίτσοφ, οι Ιταλοί ανέλαβαν ξανά τα ηνία του ματς, ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στους 12 πόντους (71-83, 34'). Ένα εντυπωσιακό 10-0 των γηπεδούχων έφερε και πάλι το ματς στα όρια του... θρίλερ (87-88, 38'), όμως η Αρμάνι ήταν ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα, βρήκε τους πόντους που έπρεπε και έφτασε τελικά στην δύσκολη νίκη (98-92).

Δεκάλεπτα: 19-26, 49-54, 69-68, 92-98