Facebook Pixel Sportdog.gr | Του πήρε τον αέρα - "Πάτησε" ξανά τον Άρη ο Ηρακλής!
| 2019-10-05 20:45:00

Του πήρε τον αέρα - "Πάτησε" ξανά τον Άρη ο Ηρακλής!

Δεύτερη νίκη του Γηραιού (82-66) μέσα σε τέσσερις μέρες!

Ο Ηρακλής με… δύναμη πυρός τον Χάνλαν από την περιφέρεια και τον Γκάρετ μέσα στην ρακέτα, κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του από την αρχή του αγώνα. Σε αυτό βοήθησε και η πιεστική άμυνα σε παίκτες-κλειδιά του Άρη όπως ο Γκετσεβίτσιους, με τους «κίτρινους» να παρουσιάζουν αδυναμία στην επίθεση λόγω και της απουσίας του Μποχωρίδη.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-2 και με 18-8 στο 6ο λεπτό δείχνοντας την κυριαρχία τους στο παρκέ, την ίδια ώρα που ο Άρης δεν μπορούσε να σκοράρει. Η είσοδος του ΦΛιώνη και η άνοδος του Μόρις, βοήθησαν τους «κίτρινους» να αλλάξουν την εικόνα τους και να μειώσουν σε 22-19. Όμως οι γηπεδούχοι και πάλι αντέδρασαν, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +12 (37-25).

Ο Άρης προσπάθησε με τους Γκάγκιτς κυρίως και Ντραγκίσεβιτς σε δεύτερο… ρόλο να μειώσει και να βρει πόντους, κάτι που έγινε. Όμως για να μειώσει την διαφορά έπρεπε να πιέσει και στην άμυνα αφού οι γηπεδούχοι είχαν πόντους από τα 6.75. Έτσι ο Ηρακλής διατηρήθηκε στην θέση του… οδηγού, με την διαφορά να φτάνει στους 16 πόντους (55-39) στο 26ο λεπτό, πριν το 64-47 του 30ου λεπτού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αντίδραση του Άρη δεν ήρθε ποτέ, παρά τους πόντους του Γκάγκιτς. Ο Ηρακλής με Γκάρετ να συνεχίζει να κάνει…ζημιά σε άμυνα και επίθεση, κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, προηγήθηκε με 18 (69-51) στο 33ο λεπτό και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τον Άρη. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20 πόντους (82-62) πριν το τελικό 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 37-25, 64-49, 82-66

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης):  Μανωλόπουλος 5 (1/5 τρίποντα), Γκάρετ 17 (7/8 δίποντα, 3/6 βολές, 15 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σούλερ 12 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Χάνλαν 17 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζάρας, Κακαρούδης 4 (5 ριμπάουντ), Καλαϊτζίδης, Οκερέαφορ 8, Ντέιβις 6 (1), Γεωργαλάς.

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μιλόσεβιτς 2, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Τάλτον 4 (1/6 σουτ), Μόρις 23 (8/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 7 (7 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος 1, Σλαφτσάκης 1 (0/6 σουτ), Φλιώνης 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σακελλαρίου, Βλάσιος, Γκάγκιτς 15 (5 ριμπάουντ), Σιδηροηλίας.

ΠΗΓΗ: sdna.gr