Facebook Pixel Euroleague: "Άλωσε" και το Μόναχο η Μπαρτσελόνα, πέρασε τον Ολυμπιακό η Βιλερμπάν!
| 2019-12-20 23:29:00

"Άλωσε" και το Μόναχο η Μπαρτσελόνα, πέρασε τον Ολυμπιακό η Βιλερμπάν!

Θα μας... τρελάνουν οι Γάλλοι.

Euroleague: Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 77-67. Οι μπλαουγκράνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα από νωρίς έδειξε τις προθέσεις της και προηγήθηκε με double score (5-10). Οι μπλαουγκράνα συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο ματς, αλλά η Μπάγερν Μονάχου δεν την άφηνε να ξεφύγει και με τρίποντο του Κόπονεν μείωσε σε 15-13. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το μικρό τους προβάδισμα και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-16.

Η ομάδα του Πέσιτς στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και με κορυφαίους τους Μίροτιτς και Χίγκινς εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (22-37). Η Μπάγερν Μονάχου δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 25-39 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν πάρτι και με ακόμη ένα καλάθι του Μίροτιτς προηγήθηκαν με 46-28. Σ’ εκείνο το σημείο η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σημάδια ζωής και με ένα μικρό σερί 9-2 έριξε τη διαφορά στους 11 πόντους (37-48). Η γερμανική ομάδα συνέχισε την εξαιρετική της άμυνα και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ύστερα από αρκετή ώρα (45-54).

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Μπαρτσελόνα να μην δυσκολεύεται να κρατήσει το προβάδισμα της (56-66). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 25-39, 45-56, 67-77
Μπάγερν Μονάχου (Ράντοντσιτς): Κόπονεν 3 (1), Μονρό 2, Λούσιτς 11 (1), Λο, Ντέντοβιτς 3 (1), Ζίπσερ 19 (4/4), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 9 (2), Λεσόρτ 3, Ουέστις 5, Ραντόσεβιτς 10
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 13, Χάνγκα 10 (10 ασ.), Σμιτς 3 (1), Οριόλα, Αμπρίνες 4, Χίγκινς 16 (2), Ντιλέινι 7, Κούριτς 2, Μίροτιτς 14, Τόμιτς 8

Νίκη για... οκτάδα η Βιλερμπάν!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Βιλερμπάν, καθώς επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 93-81. Η γαλλική ομάδα πραγματοποίησε μία φανταστική τρίτη περίοδο και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στους Γερμανούς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (18-18). Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα δεν άλλαξε. Βιλερμπάν και Άλμπα Βερολίνου συνέχισαν να πηγαίνουν χεράκι χεράκι με τους Γερμανούς να έχει ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (36-38).

Στην τρίτη περίοδο κρίθηκε επί της ουσίας το παιχνίδι, καθώς η Βιλερμπάν έκανε πάρτι. Η γαλλική ομάδα με ένα εκπληκτικό επί μέρους σκορ 31-14 ξέφυγε στο σκορ και έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη (67-52). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 93-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36, 67-52, 93-81

Πηγή: ebasket.gr