Facebook Pixel «Καθάρισε» ο Βίγια για την Ισπανία, εύκολα η Γαλλία
| 2011-03-26 01:59:00

«Καθάρισε» ο Βίγια για την Ισπανία, εύκολα η Γαλλία

Οι Ισπανοί αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ματς με τους Τσέχους στη Γρανάδα πήρα τη νίκη με 2-1 χάρη στον Βίγια.

Στο 29` ο Πλασίλ νίκησε τον Κασίγιας και έγραψε το 1-0 στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση των φιλοξενουμένων.

Στην επανάληψη όμως ο Βίγια πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε την Ισπανία στην ανατροπή και το τρίποντο. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 1-1 στο 69` ύστερα από εκπληκτική ατομική ενέργεια, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ινιέστα σε ανατροπή του Ρέτζερ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Με το τρίποντο αυτό οι παγκόσμιοι και ευρωπαίοι πρωταθλητές έκαναν το 4Χ4 στον όμιλο φτάνοντας τους 12 βαθμούς, διπλάσιους από αυτούς της Τσεχίας που βρίσκεται στην 2η θέση.

Εύκολα η Γαλλία

Με γκολ των Μεξές και Γκουρκίφ η Γαλλία νίκησε 2-0 εκτός έδρας το Λουξεμβούργο και παρέμεινε ι στην 1η θέση του 4ου ομίλου με 12 βαθμούς

Στο 28` ο Μεξές έκανε το 1-0 και την νίκη για την Γαλλία κλείδωσε ο Γκουρκούφ στο 72ο λεπτό όταν και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.