Facebook Pixel Στο +4 η Αναγέννηση Επανομής
| 2011-03-30 18:59:00

Στο +4 η Αναγέννηση Επανομής

Αναγέννηση Επανωμής και Καλλονή επέστρεψαν στις νικηφόρες εμφανίσεις, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Football League 2, και βρέθηκαν ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο της ανόδου.

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν με 1-0 τον Αετό Σκύδρας και φιγουράρουν σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Συγκλονιστική εξέλιξη και δραματικό φινάλε είχε η αναμέτρηση στην Κοζάνη, με την τοπική ομάδα σε ένα κρίσιμο παιχνίδι να γνωρίζει τελικά την ήττα από την Καλλονή, η οποία με τέρμα στις καθυστερήσεις απέδρασε με το «τρίποντο» και ενώ είχε ισοφαριστεί στο 88’ σε 3-3. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το πρώτο ημίχρονο με δέκα παίκτες και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Οι νησιώτες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και πήραν τελικά αυτό που ήθελαν.

Ανέλπιστη ήττα για τον Φωκικό, που έχασε μέσα στην έδρα του από τη Δόξα Κρανούλας με 3-1 ενώ η Αναγέννηση Γιαννιτσών, με τον Στέργιο Κιούρκα στον πάγκο της, νίκησε την Ηράκλεια με 1-0. Στις επιτυχίες επέστρεψε και η Νίκη Βόλου, που επικράτησε με 3-1 επί της Ζακύνθου. Μεγάλη νίκη για ΑΕ Ποντίων Κατερίνης , που επικράτησε του Εορδαϊκού με 2-0, ενώ βαθιά ανάσα πήρε και ο Τύρναβος που κέρδισε τη Φιλιππιάδα (1-0).

Τα αποτελέσματα

Φωκικός – Δόξα Κρανούλας 1-3 (80' Δήμας - 75' (πέν.) Βασιλειάδης, 90+3 Κολιός )
Νίκη Βόλου - ΑΠΣ Ζάκυνθος 3-1 (68' Ντάνιτσιτς, 69' Τσερκέζος, 88' Στουρνάρας - 55' Μπάστας)
Αναγ. Γιαννιτσών - Μ. Αλ. Ηράκλειας 1-0 (16' Γ. Ιορδανίδης)
Τύρναβος - Εθνικός Φιλιππιάδας 1-0 ( 61' Κουβελάς)
Κοζάνη - ΑΕΛ Καλλονής 3-4 (18', 88' (πέν.) Μαρκόπουλος, 53' Τοπούζης - 15' Πετρουζέλης, 40' (πέν) Τριανταφύλλου, 68' Λώττας, 90' Βλαστέλλης)
Αναγέννηση Επανομής - Αετός Σκύδρας 1-0 (32' (πέν) Δερμιτζόγλου)
Οδυσσέας Αναγέννησης – Μακεδονικός 1-0 (56' Κουκούτσης)
ΑΕ Ποντίων Κατερ. – Εορδαϊκός 2-0 (68' Παπαγιαννόπουλος, 76' Τροΐρης)
Ρεπό: Ναυπακτιακός Αστέρας