Facebook Pixel Δεν έδειξαν έλεος! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-02-13 17:55:00

Δεν έδειξαν έλεος! (ΒΙΝΤΕΟ)

«Πάρτι» έκανε η Κέρκυρα στην έδρα της, καθώς επικράτησε με 3-0 του Πανσερραϊκού και έφτασε στους 27 βαθμούς. Αντίθετα, οι παίκτες του Βούκοτιτς έδειξαν για ακόμη έναν αγώνα αδύναμοι να σώσουν την ομάδα τους από τον υποβιβασμό...

Χάρη στα γκολ των Επστάιν (24), Ηλία Ιωάννου (32') και Γκουστάβο (35'), η Κέρκυρα πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία, αφήνοντας τους Σερραίους στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και πρώτο φαβορί για να πάρουν τον δρόμο προς την Football League.

Η Κέρκυρα πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά, αλλά απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 19ο λεπτό, όταν το σουτ του Επστάιν πέρασε μόλις άουτ. Στο 24’, όμως, ο Γερμανός δεν χαρίσθηκε, καθώς εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μαζνόφ και με προβολή «έγραψε» το 1-0.

Το γκολ αυτό ανέδειξε την εύθραυστη ψυχολογία με την οποία ταξίδεψε ο ουραγός Πανσερραϊκός στο «Νησί των Φαιάκων». Οι παίκτες του Μόμτσιλο Βούκοτιτς «κατέρρευσαν» και αρκέστηκαν να... παρακολουθούν τους αντιπάλους τους να δημιουργούν ευκαιρίες και να σκοράρουν.

Στο 32’ ο Ιωάννου, μόνος αμαρκάριστος μετά από κεφαλιά-πάσα του Μαζνόφ, δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 35’ ήταν η σειρά του Γκουστάβο να σκοράρει με ωραία εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση, βάζοντας τέλος στις ελπίδες του Πανσερραϊκού να φύγει με κάποιο θετικό αποτέλεσμα από την Κέρκυρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν να μην έγινε ποτέ. Η Κέρκυρα έριξε ρυθμό, επωφελούμενη από το υπέρ της σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι σε κανένα σημείο του ματς δεν έδειξαν ικανοί να κυνηγήσουν την ανατροπή.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κίτρινες: Πάμπλο Αμο, Μπέλιτς, Νταλέ

Οι συνθέσεις:

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Γκουστάβο, Μαϊστόροβιτς, Χαμπλ (62΄ Στολτίδης), Κοντοδήμος, Μαζνόφ (70΄ Καλαντζής), Επστάιν, Γραμμόζης, Ηλ.Ιωάνου, Μακρής (79΄ Λαμπρόπουλος)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Φερνάντες, Πάμπλο Αμο, Γεωργιάδης (46΄ Νταλέ), Μπέλιτς (58΄ Τριανταφύλλου), Κις, Ανάκογλου, Παπάζογλου, Λεοζίνιο, Αλβαρεζ, Μάρκοβιτς (46΄ Παντελιάδης), Πάρκερ

Το φιλμ του αγώνα:

Λήξη αγώνα

57': Ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό, ο Πάρκερ δεν πρόλαβε την παράλληλη μπαλιά προς την μικρή περιοχή.

45': Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45': Σαρωτική η ομάδα του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς στο πρώτο ημίχρονο, η οποία έχει το προβάδισμα για την νίκη. Φυσικά, το 3-0 την γεμίζει με λιγότερο άγχος ενόψει του δεύτερου μέρους, αφού έχει τον έλεγχο του αγώνα.

36': Γκολ για την Κέρκυρα 3-0! Άπιαστο σουτ του Γκουστάβο, η μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα του Φερνάντες μέσα σε λίγα λεπτά

33': Γκολ για την Κέρκυρα 2-0! Σε εκτέλεση πλάγιο, ο Μαζνόφ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφθασε στον Ιωάννου και με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους

25': Γκολ για την Κέρκυρα 1-0! Ο Μαζνόφ βγήκε από τα αριστερά και έβγαλε παράλληλη μπαλιά προς τον Επστάιν, ο οποίος με προβολή δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Φερνάντες

1': Έναρξη αγώνα

Κέρκυρα (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Γκουστάβο, Μαϊστόροβιτς, Χαμπλ, Κοντοδήμος, Μαζνόφ, Επστάιν, Γραμμόζης, Ιωάννου, Μακρής,

Στον πάγκο: Αποστολίδης, Ιωάννου Δημήτρης, Στολτίδης, Καλαντζής, Φλαβίνιο, Τσίγκας, Μίχος

Πανσερραϊκός: (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Φερνάντες, Άμο, Γεωργιάδης, Μπέλιτς, Κις, Ανάκογλου, Παπάζογλου, Λεοζίνιο, Άλβαρεζ, Μάρκοβιτς, Πάρκερ

Στον πάγκο: Ράντμαν, Τριανταφύλλου, Παντελιάδης, Νταλέ, Σουμπίνιο, Κέρλα, Σίντιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

ΒΟΗΘΟΙ: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας)

ΓΗΠΕΔΟ: ΕΑΚ Κέρκυρας