Εφές - Ζαλγκίρις 94-60

Έστω και κόντρα σε… αυτή τη Ζαλκίρις, επέστρεψε με στυλ! Καταιγιστική ήταν η Εφές υποδεχόμενη τους Λιθουανούς στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague, με την Πρωταθλήτρια Ευρώπης να επικρατεί 94-60.

Έτσι, η ομάδα του Αταμάν έδειξε να συνέρχεται από τη βαριά ήττα (95-69, 27/10) από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ανεβαίνοντας στο 2-5 και τη 15η θέση. Την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ουραγοί και χωρίς νίκη, με το 0-7 να αποτελεί ιστορικό αρνητικό ρεκόρ σε ό, τι αφορά το νέο φορμάτ της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Πλάις (17π.) και Πετρούσεφ (14π.), με τον Μίτσιτς να επιστρέφει με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς από 14 πόντους είχαν οι Λεκαβίτσιους και Μιλάκνις.

Το ματς:

Η Εφές μπήκε δυναμικά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και χάρη σε ένα σερί 10-0, κατάφερε να ξεφύγει στο 14-6 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ούσα εξαιρετική τόσο δημιουργικά (26 ασίστ), όσο και από τα 6,75μ. (47,8%) πήγε στο +7 (24-17) στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο «μίλησε» κυρίως η άμυνά της, κρατώντας τη Ζαλγκίρις στους δώδεκα πόντους, για το 44-29 του ημιχρόνου. Οι Λιθουανοί ήταν πολύ άστοχοι εντός πεδιάς και δεν μπόρεσαν να επανέλθουν σε κανέναν σημείο του παιχνιδιού, με την Εφές να μην αφήνει το πόδι από το... γκάζι ολοκληρώνοντας τον αγώνα στη μέγιστη υπέρ της διαφορά, ήτοι τους 34 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-29, 69-46, 94-60.

Μονακό - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-80

Βρήκε τον μπελά της στη Γαλλία η ΤΣΣΚΑ Μόσχας! Λίγες μέρες μετά την ήττα από τη Βιλερμπάν, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ηττήθηκε και από τη Μονακό του Μάικ Τζέιμς με 97-80 και έπεσε στο 4-3, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν σε θετικό παρονομαστή (4-3).

Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 39-52 και η Μονακό έτρεξε επιμέρους σκορ 58-28 φτάνοντας στη νίκη με 17 πόντους.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντότα Χολ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Τζέιμς που ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας απέναντί του τον Δημήτρη Ιτούδη, σταμάτησε στους 10 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ.

Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Κλάιμπερν είχε 19 πόντους και ο Σβεντ 15.

Ένα εύκολο βράδυ περίμενε ότι θα έχει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Μονακό, καθώς πολύ γρήγορα άρχισε να χτίζει διψήφιες διαφορές (4-15) και μάλιστα πριν καν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, έφτασε στα όρια των 20 πόντων (7-25) με την περίοδο να κλείνει με 13-25. Τελικά, η διαφορά έφτασε σε αυτή την τιμή (13-33), με τον Δημήτρη Ιτούδη να βρίσκει την ευκαιρία να χρησιμοποιεί και τον Κένεθ Φαρίντ. Από τα μισά της δεύτερης περιόδου, η Μονακό άρχισε να εμφανίζεται στο γήπεδο και τελικά έκλεισε το ημίχρονο στο 39-52.

Η κατάρρευση της ΤΣΣΚΑ άρχισε σιγά-σιγά από το 25’, καθώς η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά κάτω από τους 10 (48-57) και η Μονακό που βρήκε αυτοπεποίθηση, με συνεχόμενους πόντους του Λι, Μότουμ και Μπέικον πέρασε για πρώτη φορά και μπροστά στο σκορ με 60-59. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 67-64. Το μοτίβο στην τέταρτη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε, η Μονακό αντί να γεμίζει με άγχος άρχισε να πυροβολεί από παντού και τελικά έφτασε με πολύ μεγάλη άνεση στη νίκη με 97-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 39-52, 67-64, 97-80

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr